Ознака: Првата

Каде настанала првата азбука

Во науката постои консензус дека првата вистинска азбука била создадена во феникиската цивилизација. За разлика од двата други широко користени системи за пишување во...

Првата дама ја злоупотреби позицијата

Хрватска со нова афера Загрепските медиуми деновиве обелоденија скандал во чиј фокус се најде првата дама Сања Мусиќ-Милановиќ, сопруга на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Имено,...

Првата СМС-порака во светот продадена на аукција за 100.000 евра

Првата испратена СМС-порака, со натпис „Среќен Божиќ“, беше продадена за 107.000 евра како НФТ (незаменлив токен) во аукциска куќа во Париз. Пораката, испратена на...