Ознака: ПРЕМИЕР-ЛИГА

Тивок јануарски преоден рок

ФУДБАЛ Комбинираниот трошок на 20-те клуба во Англија е 100 милиони фунти, најниско ниво во јануари во сезона без ковид, од 60-те милиони фунти во...

Приказната за Лутон не може да се раскаже само со победи...

Без оглед на тоа како ќе заврши сезонава за Лутон, постои поголема слика што треба да се анализира пред да се донесе оцена ФУДБАЛ -...

Салах го стигна Џерард по бројот на дадени голови

И двајцата имаат дадено по 186 гола, со тоа што Џерард не е повеќе активен играч ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Во новата сезона на англиската Премиер-лига, египетскиот...

Кои се најдобрите 10 двојки во Премиер-лигата за комбинирани голови и...

ФУДБАЛ Од цврсти централни бекови, преку централни плејмејкери до ефикасни играчи во нападот, фудбалот има историја на одлични партнерства. Но кои двојки биле најплодни во...

Премиер-лигата го предводи европскиот фудбалски пазар

ФИНАНСИСКИ ИЗВЕШТАЈ НА „ДЕЛОИТ“ ЗА СЕЗОНАТА 2021/2022 Главните бројки покажуваат дека европскиот фудбал цврсто излезе од својот најпредизвикувачки период досега. По укинувањето на ограничувањата против...

Порази на македонските репрезентации

Кугларките загубија од Германија и Австрија, а кугларите од Чешка КУГЛАЊЕ – 10. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Македонската женска и машка кугларска сениорска репрезентација со порази стартуваа на...

Манчестер Сити по деветти пат шампион

Гвардиола дојде во клубот во 2015 и оттогаш му донесе пет првенствени титули, една повеќе отколку што клубот освоил од своето основање во 1880...

Фергусон и Венгер се првите тренери во Куќата на славните

Мојата работа беше да ги испратам навивачите дома среќни. Историјата на Јунајтед и моите очекувања беа работите што ме водеа, рече Фергусон. Би сакал...

Историски пораз на Манчестер јунајтед од Ливерпул

Поразот од 0-7 е највисокиот во историјата на „црвените ѓаволи“ во Премиер-лигата, рекорд еднаков на поразите од Блекбурн, Астон Вила и Вулверхемптон во 1926,...

Ливерпул силно ја оспори ренесансата на Јунајтед, историското понижување на ривалот...

Ливерпул му го нанесе на лутиот ривал Манчестер јунајтед најтешкиот пораз во англиската фудбалска Премиер-лига (основана во 1992 година), совладувајќи го со 7-0 во...