Ознака: Пендиков

Пред Судот во Охрид денеска првото одложено рочиште од случајот со...

Пред Судскиот совет во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото повторено рочиште од процесот што се води против Илија Спасески,...

Побарани мерки на претпазливост за вториот напаѓач на секретарот на бугарскиот...

Основното јавно обвинителство Охрид до надлежниот суд поднесе предлог за определување мерки на претпазливост против едно лице од Битола, за кое е поведена постапка...

Закажано судењето за нападот врз Пендиков

Охридскиот Основен суд за 28 февруари го закажал првото рочиште против лицето кое е обвинето за нападот врз секретарот на бугарскиот клуб во Охрид,...

Покрај државјанство, стан и обезбедување, Бугарија на Пендиков ќе му овозможи...

Бугарија ќе му озвозможи на претепаниот охриѓанец, Христијан Пендиков да студира во Софија. Ова го соопшти бугарската потпретседателка Илијана Јотова која се сретна со...

Чиста глупост се тврдењата на Пендиков, државата ги штити сите граѓани,...

Чиста глупост се обвинувањата кои охриѓанецот Христијан Пендиков ги изнесе во своето прво интервју по нападот, коментира министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој е...

По случајот со Пендиков, Ковачевски смета оти не е наше да...

Бугарските власти можат да издадат државјанство или да подарат стан на кого било, а ние не можеме да се мешаме во нивните одлуки и...

Тепачот во бегство е со бугарски пасош – и тој и...

Бугарски државјанин го тепал Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Тоа не е лицето кое е во притвор за...

Софиското Јавно обвинителство поведе предистрага за закани против Пендиков

Окружно јавно обвинителство на Софија поведе предистражна постапка поради закани по животот упатени кон Христијан Пендиков, кој беше повреден во инцидентот пред угостителски објект...

Oсмани за нападот на Пендиков: Има две страни во приказната, но,...

Во интервјуто за бугарската БТВ министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека истрагата ќе покаже дали Христијан Пендиков во Охрид бил нападнат поради...