Ознака: Охридско лето

Новогодишен концерт на „Охридско лето“ со делата на Штраус, Брамс, Калман…

Новогодишен концерт на Оркестарот под покровителство на „Охридско лето“, ќе се одржи на 16 декември со почеток од 20 часот во салата „Билјана“ во...

Маестрална театарска игра на Драмски театар Белград го затвори 63. „Охридско...

Извонредната театарска претстава „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Никола Љуца, а во изведба на Драмски театар Белград од Р.Србија, вчеравечер на Античкиот...

Театарската претстава „Нора“ вечерва на драмскиот репертоар на „Охридско лето“

Фестивалската програма на 63-тото „Охридско лето“продолжува вечерва со театарската претстава ,,Нора” од Хенрик Ибзен, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на актерите...

Прилепските актери вечерва ја носат претставата „Декамерон“ на „Охридско лето“

Драмскиот репертоар на 63-тото „Охридско лето“ вечерва ќе ја донесе театарската претстава „Декамерон“ од Џовани Бокачо, во режија на Мартин Кочовски, а во изведба...

Mладите виртуози од турското трио „Векандо“ на „Охридско лето“

Композиции од Едвард Григ, Фазил Сај, Дмитриј Шостакович и Морис Равел беа на репертоарот на 63. „Охридско лето“ преку извонредната изведба на младите виртуозни...

Пијано-дуото „Гелебешеви“ на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва настап на пијано дуото „Гелебешеви“. Целовечерниот концерт ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во...

Поповиќ: 63.„Охридско лето“ во знакот на голема посетеност, задоволни уметници и...

Со традиционалната португалска фадо музика и прекрасниот вокал Жуана Амендоира вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот ќе биде одбележан 63-тиот роденден на...

Маестрални уметници приредија незаборавна вечер во „Света Софија“

Најдоброто од светот на француската класична музика секоја година се вткајува во програмата на фестивалот „Охридско лето“. Вчеравечер, фестивалската публика во црквата „Света Софија“...

Целовечерен концерт на „Камерата Академика“ на „Охридско лето“

Камерниот ансамбл „Камерата Академика” од Словенија вечерва ќе има целовечерен концерт на музичката програма од фестивалот „Охридско лето“. Во катедралната црква „Света Софија“ од 21...

Виолинистот Роман Симовиќ на „Охридско лето“

Брилјантниот виолинист Роман Симовиќ од Црна Гора вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе одржи концерт во рамки на музичката програма на...