Ознака: Охридско лето

ЕУ вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Вечер на Европската унија на фестивалот „Охридско лето“ ќе се одржи вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот со концерт...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Американска вечер за паметење со Џон Малкович

Уникатно сценско доживување приреди вчеравечер на 63-тото „Охридско лето“ славниот американскиот актер, продуцент и режисер Џон Малкович. Две и пол илјадната публика на Античкиот театар...

Малкович: „Исповеди на сериски убиец“ – секогаш актуелна претстава бидејќи насилството...

„Ја сакам оваа претстава бидејќи на некој начин ги поврзува и театарот и класиката и глумата и е нешто иновативно што ја привлекува публиката....

Уметници од Израел и Грција ќе музицираат на „Охридско лето“

Музичката програма на 63. „Охридско лето“ продолжува вечерва со настап на ансамблот „Елиас Ладино“ од Израел, а потоа и со Грчка вечер на гудачкиот...

Истенчен моќен звук и виртуозност во изведбите со „Пијано Трио“

Музичкиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со концерт посветен на истакнатиот македонски уметник, флејтистот Илија Зимбо. Во негова чест тројцата етаблирани музичари, обоистката...

На „Охридско лето“ концерт посветен на флејтистот Илија Зимбо

Концерт посветен на прерано починатиот уметник, флејтистот Илија Зимбо ќе се одржи вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ како дел од музичката...

Српска вечер на „Охридско лето“ со виртуозот Немања Радуловиќ и оркестарот...

Српско-францускиот виртуоз на виолина,Немања Радуловиќ, вечерва ќе настапи на „Охридско лето“ во рамки на традиционалната Српска вечер на фестивалот што се одржува со поддршка...

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжи со концерт на...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со настап на триото „Инвентио“ од Италија. Ова трио го сочинуваат Јулиа Беринскаја, прва виолина, Валентина Данелон, втора...

Музичката програма на „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на Трио...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со настап на Триото „Инвентио“ од Италија. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со...

Американска вечер на „Охридско лето“ со монодрамата „Бикот на Фаларис“

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи Американска вечер со монодрамата „Бикот на Фаларис: Решавајќи ја загатката на чудесниот голем свет,...