Ознака: Охридско лето

Американска вечер на „Охридско лето“ со монодрамата „Бикот на Фаларис“

Во рамки на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе се одржи Американска вечер со монодрамата „Бикот на Фаларис: Решавајќи ја загатката на чудесниот голем свет,...

Од вечерва сите патишта водат кон „Охридско лето“

Античкиот театар вечерва во 21 часот ќе блесне со гламурозниот настап на светски познатата сопранистка Анџела Георгиу која ќе го отвори 63.издание на фестивалот...

Авторски концерт на Љупчо Коскаров на „Охридско лето“

НУ „Охридско лето“ продолжува со реализација на концерти надвор од традиционалната рамка 12 јули-20 август. По повод денот на Македонската книжевност, на 5 мај...

Рафинирано хорско музицирање со ангелските гласови од „Света Злата Мегленска“

Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ вчеравечер приреди прекрасно спиритуално чествување во духот на...

„Охридско лето“ со концерти преку цела година, вечерва Велигденски концерт „Воскресение...

Во организација на НУ „Охридско лето“ а по повод големиот верски празник Велигден вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 20...

Охридско лето со подарок за припадничките на понежниот пол, осмомартовски концерт...

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“, музички состав од...

Заврши 62. издание на фестивалот „Охридско лето“

Со Чеховата „Вујко Вања” во изведба на Југословенскиот народен театар од Белград, Србија, синоќа на сцената на Античкиот театар беше спуштена завесата на 62-то...

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов

Концерт посветен на великанот на македонската современа музика Александар Џамбазов ќе се одржи вечерва на сцената Долни Сарај со почеток во 21 часот. Под диригентската...

Маестрална изведба на „Војна и мир“ со актерите од Народниот театар...

Едно од највлијателните дела во светската книжевност „Војна и мир“ од Лав Николаевич Толстој беше поставено вчеравечер на сцената Долни Сарај во рамките на...

Квартетот „Стенхамар“ вечерва за публиката на „Охридско лето“

Шведскиот квартет „Стенхамар“ вечерва е на класичниот репертоар на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Членовите на овој состав, виолинистите Петер Олафсон и Пер Оман,...