Ознака: Охридско лето

Камерниот оркeстар на Музичката младина на Македонија со целовечерен концерт на...

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ вечерва ќе одржи целовечерен концерт на фестивалот „Охридско лето“. Под диригентската палка на маестро Борјан...

Концерт на обоистот Атанасов и на пијанистката Ѓошевска на „Охридско лето“

Прекрасно патување низ светот на класичната музика ѝ овозможија на публиката на „Охридско лето“ истакнатите македонски уметници, обоистот Томе Атанасов и пијанистката Марија Ѓошевска....

Концерт на дуото Каровски-Дучева и претставата „Галеб“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето “продолжува вечерва со концерт на пијано-дуото Кристијан Каровски и Мими Дучева. Двајцата македонски уметници ќе...

Стивен Бјус- пијанист со вонсериски талент и префинет вкус

Со стоечки овации и громогласни аплаузи, публиката на „Охридско лето“ го награди големиот американски пијанист Стив Бјус кој вчеравечер одржа концерт на подиумот во...

Вечер на ЕУ со чешки уметници на „Охридско лето“

Традиционалната „Вечер на ЕУ“ во рамки на фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе донесе концерт на „Дуо ди Прага“ од Чешка. Концертот ќе се одржи...

„Охридско лето“ го носи американскиот пијанист Стивен Бјус

Американскиот пијанист Стивен Бјус вечерва ќе одржи целовечерен концерт на „Охридско лето“. Концертот е закажан во 21 часот во црквата „Света Софија“. Роден и пораснат...

Музичко – сценско уживање донесе вчерашната вечер на „Охридско лето“ преку...

Новата приказна напишана од Ристо Вртев, а режирана и сценски визуелизирана од Поплавска се одигра на сцената „Долни Сарај“ на која настапија и извонредните...

Стефан Миленковиќ со „Кармина Бурана“ вечерва на „Охридско лето“

Српската вечер на „Охридско лето“ вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот ќе го донесе големиот српски виолинист со светско реноме Стефан Миленковиќ...

Бурни овации за концертот на големиот турски пијанист Сермет

Впчечатлив драматизам и импресивен емотивен израз донесе вчеравечер на подиумот во црквата „Света Софија“ маркантниот пијанист од Турција, Хусеин Сермет. Концертот беше вистинско уживање за...

„Чудна случка со кучето во ноќта“- црна комедија за предрасудите кон...

Урбана драма по текстот на Сајмон Стивенс, базиран на романот на Марк Хадон,а во режија на извонредната Зоја Бузалковска приредија вчеравечер на „Охридско лето“...