Ознака: Охридско лето

Емотивни бранувања на „Охридско лето“ со Шломо Минц

Емотивни бранувања кај публиката која е љубител на класичната музика предизвика синоќешниот концерт на американско-израелскиот виртуоз на виолина Шломо Минц кој се одржа во...

Временските прогнози ја селат претставата „Балкан Бордело“ во Центарот за култура...

Поради метеоролошките најави за неповолни временски услови и за врнежи од дожд, Театарска претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај, во режија на Бљерта Незирај ќе...

Грчка вечер на „Охридско лето“ со звуците на лира

Традиционалната Грчка вечер на 62-то „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе го донесе триото „LEΣ LYRISTEΣ“. Ова трио го...

Американска вечер на „Охридско лето“ со виолинистот Шломо Минц

Еден од најдобрите виолинисти на денешницата, Шломо Минц вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско лето“ во рамките на Американската вечер на фестивалот...

Бура од емоции со Лука Дебарг

Безвременското музичко патување што го приреди виртуозниот пијанист Лука Дебарг од Франција предизвика бура од емоции кај фестивалската публика на „Охридско лето“ која вчеравечер...

Камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ со целовечерен концерт на „Охридско...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на Камерниот мешан хор „Св.Климент Охридски“ при соборниот храм „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Концертот...

Промоција на циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и...

Факултетот за музичка уметност - Скопје во соработка со НУ „Охридско лето“ организираат промоција на циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и...

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење

Четврти август, денот кога започна „Охридско лето“, денот кога и се поклонуваме на оперската дива Ана Липша Тофовиќ, го славиме со огромна возбуда но...

Инспиративна вечер со уметниците Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ

Инспиративен концерт со внимателно избран репертоар претежно со транскрипции имаа вчеравечер унгарскиот флејтист Јанош Балинт и српскиот пијанист Владимир Милошевиќ. Тие настапија на концертниот подиум...

Фестивалската публика уживаше во изведбата на триото „Инсендио“

Одличен концерт приреди вчеравечер триото „Инсендио“ од Чешка на фестивалот „Охридско лето“. Младите и шармантни членови на овој музички состав, пијанистката Каролина Франтишова, виолинистот...