Ознака: Охридско лето

Шекпировата „Кротењето на опаката“ со украинските актери ја отвора интернационалната драмска...

Театарската претстава „Кротењето на опаката“ од Вилијам Шекспир, во режија на Викторија Шевченко, а во изведба на Киевски академски регионален музички и драмски театар...

Креативен вознес на младите уметници од Музичката младина на Македонија

Младешки дух, висок ентузијазам и професионалност го красеше синоќешниот концерт што го одржа камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ изведувајќи класична...

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот...

Традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот . Дариа...

Композиции за четирирачно пијано одекнуваа во акустичната „Света Софија“

Пијанистот со врвни професионални перформанси и изразена индивидуалност, Кристијан Каровски, вчеравечер го збогати репертоарот на 62-то „Охридско лето“ заедно со неговата колешка и студентка...

Камерниот оркeстар на Музичката младина на Македонија со целовечерен концерт на...

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ вечерва ќе одржи целовечерен концерт на фестивалот „Охридско лето“. Под диригентската палка на маестро Борјан...

Концерт на обоистот Атанасов и на пијанистката Ѓошевска на „Охридско лето“

Прекрасно патување низ светот на класичната музика ѝ овозможија на публиката на „Охридско лето“ истакнатите македонски уметници, обоистот Томе Атанасов и пијанистката Марија Ѓошевска....

Концерт на дуото Каровски-Дучева и претставата „Галеб“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето “продолжува вечерва со концерт на пијано-дуото Кристијан Каровски и Мими Дучева. Двајцата македонски уметници ќе...

Стивен Бјус- пијанист со вонсериски талент и префинет вкус

Со стоечки овации и громогласни аплаузи, публиката на „Охридско лето“ го награди големиот американски пијанист Стив Бјус кој вчеравечер одржа концерт на подиумот во...

Вечер на ЕУ со чешки уметници на „Охридско лето“

Традиционалната „Вечер на ЕУ“ во рамки на фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе донесе концерт на „Дуо ди Прага“ од Чешка. Концертот ќе се одржи...

„Охридско лето“ го носи американскиот пијанист Стивен Бјус

Американскиот пијанист Стивен Бјус вечерва ќе одржи целовечерен концерт на „Охридско лето“. Концертот е закажан во 21 часот во црквата „Света Софија“. Роден и пораснат...