Ознака: „Мета“

„Мета“ го отвора оперативниот систем ВР за други компании

Откако потроши десетици милијарди долари на виртуелна и проширена реалност, „Мета“ сака да се позиционира како поприфатлива алтернатива на Вижн про на „Епл“ и...

Тужби против „Мета“ поради влијанието врз менталното здравје на младите

Повеќе од четириесет американски сојузни држави ја тужеа компанијата „Мета“, сопственичката на Фејсбук и Инстаграм, тврдејќи дека поради своите профити му штети на менталното...

„Реј-бан“ и „Мета“ ги претставија новите паметни очила

„Мета конект“ (поранешен „Фејсбук“) официјално го објави лансирањето на својата мошне очекувана колекција на паметни очила „реј-бан мета“. Оваа најнова генерација на паметни очила...

„Мета“ подготвува ривал на Твитер

Компанијата „Мета“ го претстави својот претстоен ривал на Твитер пред своите вработени, а изгледот на апликацијата беше објавен на интернет. Интерното име за новата...

Суперкомпјутерот на „Мета“ ќе биде најбрз во светот

Компанијата „Мета“ (поранешен „Фејсбук“) ја заврши првата фаза од развојот на својот нов суперкомпјутер со вештачка интелигенција. Кога ќе заврши развојот на компјутерот, наречен...

„Мета“ и Закерберг го создаваат најбрзиот вештачки суперкомпјутер

Компанијата „Мета“, во чии рамки работи „Фејсбук“ најави дека до средината годинава ќе ја заврши конструкцијата на „истражувачкиот суперкластер за вештачка интелигенција“, најбрзиот вештачки...