Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26098)

Се бара одложување на рокот за објавување на составите за ЕП...

Репрезентациите за ЕП 2024 мора да достават состави до полноќ на 7 јуни, а некои селекции, како Англија и Шкотска, на пример, тој ден...

Додајте куркума, ѓумбир и црн пипер во вашата исхрана

Здрава храна Куркумата содржи активна состојка, куркумин, што ја дава карактеристичната златна боја. Куркуминот исто така има три многу корисни ефекти. Антиоксидант - ги штити клетките...

Слика од Клод Моне изложена во Париз, пред аукцијата во...

Сликата на францускиот импресионистички сликар Клод Моне, наречена „Воденицата од Лимез“ со проценета вредност меѓу 18 и 25 милиони долари, е изложена во Париз,...

Имаме уште две години да ја спасиме планетата

Научниците тврдат дека е неопходно до 2030 година да се преполоват емисиите на штетните стакленички гасови за да се спречи зголемување на температурата за...

Објавена официјалната селекција на филмови на „Канскиот фестивал“

Во главната програма на фестивалот ќе има 18 филма, а филм на отворањето ќе биде „Втор чин“ на режисерот Квентин Дупие. Режисерот, сценарист и...

Беровскиот женски манастир „Св. Архангел Михаил“

Манастирот „Св. Архангел Михаил“, познат како беровски женски манастир, се наоѓа на излезот од Берово, кон Беровско Езеро. Темелите на првиот женски манастир во...

Балканот е демографската црна дупка на Европа

Најголем пад на населението имаше Македонија, која во 2022 година имаше 11 отсто помалку жители отколку во 2012 година. Хрватска загуби 9,66 отсто од...

Кој всушност би имал интерес од поширока регионална војна?

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, во понеделникот рече дека „можеби е во нечиј интерес“ избувнувањето поширока регионална...

Германија го ублажува Законот за климатски цели, ќе им гледа...

По неколкумесечна дискусија, партиите на германската коалициска влада постигнаа договор за реформа на Законот за заштита на климата, што овозможува пофлексибилен однос кон емисиите...

ЏОЛЕ МАЈМУНОТ

Оваа приказна во својот замрсен заплет е врзана и за Доне, мојот цимер од белградските бруцошки денови. Доне ме дочека во мансардата на Сењак,...