Фото: Пиксабеј

Во главната програма на фестивалот ќе има 18 филма, а филм на отворањето ќе биде „Втор чин“ на режисерот Квентин Дупие. Режисерот, сценарист и продуцент Џорџ Лукас на затворањето на фестивалот ќе ја добие почесната „златна палма“ за животно дело

„Канскиот филмски фестивал“ ја објави официјалната селекција на филмови за своето 77. издание, кое ќе се одржи од 14 до 25 мај, а најавено е дека воведниот филм ќе биде „Вториот чин“, во режија на Квентин Дупие.
Во главната програма на фестивалот ќе бидат прикажани 18 филма, од кои половината се во продукција на дистрибутерската компанија „МегаКом филм“ (МЦФ), меѓу кои и „Видови на добрина“ на Јоргос Лантимос, со Ема Стоун во главната улога.
Некои од другите наслови се „Емилија Перез“, во режија на Жак Аудиар, „Амор оуф“ на Жил Лелуш, „Мојот Марчело“ на Кристоф Оноре и „Покровот“ од Дејвид Кроненберг.
Филмовите: „Гранд турнеја“, „Девојката со игла“ и „Мотел Дестино“ исто така се во трка за „златната палма“. Претходно беше најавено дека режисерот, сценарист и продуцент Џорџ Лукас на затворањето на фестивалот ќе ја добие почесната „златна палма“ за животно дело.

Фестивалот за првпат е одржан во 1946 година

„Канскиот филмски фестивал“ претставува еден од најстарите и најпрестижни филмски фестивали на светско ниво. Фестивалот се одржува еднаш годишно (вообичаено во мај) во Палатата на фестивалите и конгресмените во туристичкиот град Кан, во Јужна Франција. Многу француски градови, како Виши, Бријац и Алжир, биле предложени за домаќини на фестивалот, но на крајот бил избран градот Кан.
Во јуни 1939 година, Луи Лумие се согласил да биде претседател на првото издание. Фестивалот требало да се одржи во септември 1939 година, но на самиот ден на почетокот на фестивалот, 1 септември, Хитлер ја нападнал Полска со што започнала Втората светска војна, па поради тоа фестивалот бил откажан. Бил прикажан само филмот на отворањето „Ѕвонарот на црквата Нотр Дам“ со Чарлс Лејтон во главната улога. Така, фестивалот завршил и пред да започне.
Фестивалот повторно е отворен по завршувањето на Втората светска војна во 1946 година. Учествувале 18 држави и биле прикажани вкупно 44 филма, а биле пријавени вкупно 300 гости, меѓу кои се нашле само неколку новинари и фотографи. За споредба, во 1966 година имало околу 5.000 учесници, а неколку децении подоцна повеќе од 30.000 учесници. Фестивалот бил финансиран од Министерството за надворешни работи на Франција и од градот Кан, а се одржал во старото казино на градот Кан. Меѓу гостите на првиот фестивал биле Ерих фон Штрохајм и Марија Монтез, а била испеана и „Марсељезата“.
Со првото жири претседавал французинот Џорџ Хаусмен, а во него учествувал по еден член од сите 18 земји ученички на првиот фестивал. Многумина како единствен победник на првиот „Кански филмски фестивал“ го сметаат италијанскиот филм „Рим, отворен град“ на режисерот Роберто Роселини.

Жена на чело на фестивалот

Бордот на директори на Филмскиот фестивал во Кан, кој вклучува владини претставници и претставници на филмската индустрија, во 2022 година ја избра Ирис Ноблох за претседателка на „Канскиот фестивал“. Таа беше избрана со тајно гласање и е првата жена на чело на „Канскиот фестивал“. Тригодишниот мандат ѝ почна од 1 јули 2022 година и сѐ уште трае. Истакнувајќи дека е исклучително почестена, Ирис Ноблох тогаш изјави дека како искрена Европејка отсекогаш се залагала за филмот, како во Франција така и на меѓународно ниво. Таа кажа дека е одушевена што ќе има можност да даде сѐ од себе за „Канскиот фестивал“ да го задржи своето влијание како голем настан што е клучен за одржување на културниот живот во свет на кој повеќе од кога било му треба.
– Филмот на платното во кино останува клучен момент на уметничко изразување и „Канскиот фестивал“, со својата единствена селекција, го покажува патот секоја година – изјави таа.
Еден од филмовите што ја обележија нејзината кариера е црно-белиот нем филм „Артист“ на Мишел Хазанависиус, на кој му обезбеди место во натпреварувачката програма во Кан во 2011 година. Овој филм подоцна освои пет „оскара“. Ноблох исто така беше и еден од членовите на годинашниот комитет за „оскар“ во Франција.
Ирис Ноблох во 2008 година го доби орденот на Легијата на честа во рангот на витез.