Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26095)

Како беше убиен Стефан Стамболов

Убиството на Стефан Стамболов како реакција на бугарската хегемонија, задушувањето на македонизмот и киднапирањето на сонот на Македонците за своја македонска самостојност (3) Многубројна историска...

„Градот ме тера да пеам“ во Битола

Денеска (сабота) во Битола ќе се реализира целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“, во рамките на програмата на фестивалот „АКТО 19“, „Јавни...

Случаите на рак на простата ќе се удвојат за 20...

Бројот на мажи со рак на простата ќе порасне на 2,9 милиони годишно Бројот на мажи на кои им е дијагностициран рак на простата, најчеста...

Свечено доделување на наградата „Пегаз“ на Јована Матевска Атанасова

Свеченото доделување на наградата „Пегаз“ за 2023 година и промоцијата на победничкиот роман – „Риба во(н) мрежа“ од авторката Јована Матевска Атанасова, ќе се...

Спортски вести

ФУДБАЛ - УЕФА Почна продажбата на билетите за трите финалиња Продажбата на билетите за сите три претстојни финалиња на клупските натпреварувања за фудбалери и за Суперкупот...

Куп и Првенство на Македонија во прескокнување пречки

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПОЧНУВА НОВАТА СЕЗОНА Според план-календарот на Федерацијата на коњички спортови на Македонија, коњичкиот клуб Бравадос од Скопје, денеска и утре (од 9.30...

Со многу позитивна енергија во Битола се одржа седмиот фестивал „Џез-фактори“

Во време кога во нашата држава културата е монета за поткусурување и се цени сѐ помалку, со многу позитивна енергија се одржа седмото по...

Промоција на збирката есеи „Господ, па Америка“ на Румена Бужаровска

На 15 април (понеделник), од 19.30 ч., во „Јавна соба“ ќе се одржи промоција на новата книга на Румена Бужаровска, збирката есеи „Господ, па...

Рицинусово масло за раст и густина на трепките

Нега и убавина Пред да побарате решение за должината и волуменот на вашите трепки во вештачките трепки и во новите популарни методи за продолжување, размислете...

Последната воденица во селото Свињишта повторно ќе меле брашно

Иако селото е со малку жители и речиси без добиток, носталгичните староседелци ќе ѝ го вратат стариот сјај на својата воденица, една од малобројните...