Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26044)

„Дамата со камелии“ во НОБ

На 21 февруари, со почеток во 20 часот, на сцената на Националната опера и балет (НОБ) ќе се изведе раскошната балетска претстава „Дамата со...

Промоција на „Грамадата на пристаништето“ на Борис Пахор

Издавачката куќа „Арс ламина“ ќе ја промовира збирката раскази „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор на 13 февруари (вторник), во 19 часот,...

Само неколку месеци по земјотресот во Скопје пристигнала збирка од над...

Музејот на современата уметност – Скопје викендов одбележи 60 години од основањето. Во рамките на настанот, ексклузивно по 35 години, беше изложено уметничкото дело...

Пет фактори што треба да ги земете предвид при избор на...

Животни Не постои правилен или погрешен начин да се најде ново куче. Без разлика дали сакате да посвоите или да користите одгледувач, треба да се...

Илон Маск најави дека ќе престане да го користи мобилниот...

Мултимилијардерот Илон Маск тврди дека ќе престане да го користи својот мобилен број, а оваа одлука се чини дека е негов обид да ја...

Научниците предупредуваат на заканата од супермоќни урагани

Поради климатските промени на Земјата, ураганите може да изгледаат толку моќно што ќе треба да се воведе нова категорија за да се класифицираат таквите...

Храна поради која вашата коса драстично повеќе опаѓа

Позната поговорка вели дека ние сме тоа што го јадеме. Ова исто така важи и за здравјето на нашата коса. Колку и да звучи...

Контроверзии во пресрет на отворањето на „Берлинале“

Меѓународниот филмски фестивал во Берлин, кој почнува на 15 февруари, се најде на удар поради поканата до некои екстремно десничарски политичари да присуствуваат на...

Во Бугарија се најавува обновување на најантисемитистичкиот весник

Нашите соговорници посочуваат дека преку пишувањето на весникот „Целокупна Бугарија“, во периодот додека излегувал од печат, може да се осознаат одредени политики на тогашна...

Непоколебливо кон остварувањето на македонските малцински права

Mакедонското друштво „Илинден“ - Тирана веќе деценија и пол напорно работи на афирмација на потребите на Македонците во Република Албанија. Досега се реализирани повеќе...