Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26003)

Виво Х100 и Х100 про се појавија на глобалниот пазар

Техно Водечката серија Х100 на „Виво“ сега е достапна на глобално ниво, но цените допрва треба да бидат објавени. Х100 и Х100 про дебитираа во Кина...

Телескопот ГУСТО на НАСА ќе мапира дел од Млечниот Пат

Американската вселенска агенција НАСА се подготвува да започне експеримент наречен ГУСТО, кој е кратенка од Галактичка/екстрагалактичка УЛДБ-спектроскопска опсерваторија Терахерц, чија цел е да создаде...

Излезе „Среќните луѓе не слават родендени“ од Сашо Кокаланов

Деновиве од печат излезе романот „Среќните луѓе не слават родендени“ од Сашо Кокаланов, во издание на издавачката куќа „Или-или“ од Скопје. Романот е семејна...

Објавена листата на најопасните земји во светот за патници во...

Јужен Судан, Авганистан, Сирија, Либија и Сомалија се прогласени за најризични земји за 2024 година на списокот што го состави медицинската и безбедносна консултантска...

„Етика: Уметноста на глумецот и на режисерот“ од Константин...

„Театар Комедија“, денеска, во 12 часот, во „Бистро Комедија“ ја промовира книгата „Етика: Уметноста на глумецот и на режисерот“ од Константин Станиславски, во превод...

Оризовиот отпад како дизајнерски материјал

Под слоганот „Како може оризовиот отпад да се трансформира во дизајн?“, Македонското модно здружение-Скопје, заедно со дваесетина млади ученици од СОУ „Ванчо Прке“- Виница,...

Во Македонската филхармонија ќе одекне Де-дур од Јоханес Брамс и Симфонијата...

Концертот насловен „Бескрај“ ќе се одржи вечерва, со почеток во 20 часот, кој ќе го изведе оркестарот на Македонската филхармонија. Како солистка ќе настапи...

Зголемена потрошувачка поради инфлацијата и воведување на еврото!

Економистите очекуваат инфлацијата да биде примарен двигател на потрошувачката, а не тоа што купувачите набавувале повеќе производи Хрватска Во деновите пред божиќните и новогодишните празници потрошувачката...

Балканските престолнини со најзагаден воздух

Западен Балкан не го задушуваат само политиката, економијата, безбедноста... Сараево повторно се најде на врвот на скалата на градови со најголемо загадување на воздухот, според...

Мјанмар произведе околу 1.080 метрички тони опиум

Мјанмар сега е најголемиот светски производител на опиум, престигнувајќи го Авганистан по репресијата на талибанската влада врз трговијата со дрога, се наведува во извештајот...