Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25925)

Промоција на „Видеологија II“ – збирка филмски рецензии од...

Збирката филмски рецензии „Видеологија II“ од Златко Ѓелески ќе има промоција утре, од 20 часот, во киното „Фросина“, во Младинскиот културен центар ‒ Скопје....

Отворање на изложбата „Носталгија“ на Драган Гелев во МКЦ

Во галеријата на ЈУ Младински културен центар е поставена изложба на ликовниот уметник Драган Гелев, со наслов „Носталгија“. Драган Гелев e роден во 1984 година...

Изложбата „Јас сѐ уште верувам дека можам да летам“ поставена...

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Загреб, Хрватска, отворена е изложбата на уметницата Жанета Гелевска Велјаноска насловена „Јас сѐ уште верувам дека можам да...

Дали вештачката интелигенција има свест?

Прашањето дали системите за вештачка интелигенција можат да бидат свесни е сè поважно бидејќи нивниот напредок е неочекувано брз. Вештачката интелигенција (ВИ), се чини, е...

Дали му дозволувате на вашето куче да јаде што сака?

Животни Иако неизмерно ги сакаме нашите миленици и се грижиме за нив како за нашите деца, понекогаш несвесно ги изложуваме на фатални ризици. Премногу е вообичаено...

„Глуво време“ става фокус на сопствената внатрешна трансформација

Проектот „Гумено време“ на Ана Ивановска е поставен во центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип. „Гумено време“ претставува одраз на едно истражување прикажано низ...

Осум намирници што не дебелеат

Многумина веруваат дека само ако јадат премалку или воопшто не јадат можат да ослабат. Тоа не е вистина. Вистина е дека можете да јадете...

Ако се менува мислењето и светот ќе се смени

Владимир Илиевски, прозаист Владимир Илиевски е прозаист, поет и книжевен теоретичар. Дипломира и магистрира на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Неговиот последен роман „Суво...

Главно јадење на Олимписките игри ќе бидат муслите со киноа

Врвните готвачи задолжени да ги хранат спортистите на Олимпијадата во 2024 година нагласуваат дека кон храната ќе имаат повегетаријански пристап. Готвачот со ѕвезда на...

Гавриловски успешен во групата трипотези

ФИДЕ - СВЕТСКИ КУП ВО КОМПОНИРАЊЕ ЗА 2023 Г. На неодамна завршениот 11-ти Светски куп (СК) на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) во компонирање шаховски проблеми...