Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25892)

Ван дер Пул падна и стана светски првак

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Патеката долга 271,1 км од Единбург до Глазгов, тој ја мина за шест часа, седум минути и 27 секунди. Холандскиот велосипедист Матје ван дер Пул...

Неизвесни дуели, многу изненадувања

Од фаворитите, Вашер-Леграв и Дубов се елиминирани во машка, додека Асаубаева во женска конкуренција ШАХ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО На Светското првенство (СП) во шах во Баку,...

За Брисел балансерот веќе ја изгубил употребната вредност

Крајно лицемерно е однесувањето на албанската политичка елита во земјава, која се оглушува кога таа треба да направи некакви отстапки, односно да се согласи...

Високите температури го зголемуваат ризикот од појава на цревни инфекции

Цревните инфекции, колку и да се измачувачки, често поминуваат брзо, но може и да бидат многу опасни кај ранливите групи, како бебиња и мали...

Во зборникот „Зборот на Конески 2023“ песни на автори од повеќе...

На конкурсот за годинашното издание на зборникот „Зборот на Конески 2023“, кој фондацијата за македонски јазик „Небрегово“ традиционално го објавува секоја година, беа испратени...

Ивановски со најдобар ранг – 306-ти

Најдобриот македонски тенисер во моментов Калин Ивановски оствари голем напредок од 30 места на најновата АТП-листа. Моментално тој е на 306-то место, со реална...

Книги

Од творештвото на писателот Трајче Кацаров Како ученик во петто најмногу сакав учителите заедно со учителките да се дел од мојата фамилија. Не сакав да...

Македонија делумно подготвена за членство во Европската Унија

Во заклучоците на последниот нацрт-извештај од скринингот за кластерот 1, „Фундаментални вредности“, на Европската комисија е дадена генерална оцена дека земјава е „делумно подготвена...

Бугарија и Грција можни ривали

Можни противници на црвено-жолтите се Литванија, Грција, Италија и Германија од вториот барабан, Чешка, Полска, Турција и Ц. Гора од третиот и Унгарија, Естонија,...

Сериозен приод – во сериозни држави

Во земјите од ЕУ се организираат широки стручни и јавни расправи за редица прашања. Во Франција, на пример, од каде што дојде францускиот предлог,...