Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25892)

Грешки што придонесуваат за загревање на домот

Домување Одредени избори при уредувањето на вашиот дом можат да станат „проблеми“ во текот на летото и високите температури и да придонесат за загревање на...

Oпасен тренд што ветува „најдобар тен досега“

Лекарите предупредуваат на здравствените последици од опасниот нов тренд што ветува „најдобар тен досега“, а сето тоа со помош на пиво. Нов тренд ги...

Кина би можела да ја ограничи употребата на мобилни телефони...

Кина може да воведе уште построги ограничувања за времето што децата можат да го поминат користејќи мобилни телефони. Управата за сајбер-простор на Кина (CAC) предложи...

Вештачката интелигенција може да помогне во откривањето рак на...

Вештачката интелигенција сѐ повеќе се користи за медицински цели, но постојат и стравувања за начинот на кој се развиваат и се потврдуваат алгоритмите во...

Вишок жито во Полска: Намалени цени и зголемени тензии!

Откако Русија се повлече од договорот потпишан во Истанбул, во јули 2022 година, со Украина, Турција и со ОН (Договор за создавање безбеден коридор...

Уапсен по 11 години, со излив на радост при прославата...

ПРИПАДНИК НА КРИМИНАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА „КАМОРА“ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ЗАТОА ШТО НЕ МОЖЕЛ ДА ЈА СКРИЕ НАВИВАЧКАТА СТРАСТ Страста за фудбалот и за Наполи го откри...

Забрзани подготовките за претстојното востание

Македонското револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век и Илинденското востание како негов највисок дострел се вбројуваат меѓу најобработуваните теми...

Човекот осомничен за пукањето е едно од најбараните лица на ФБИ

Косовската полиција уапси четворица осомничени за пукањето во ресторан во Приштина во кое беа повредени 20 лица, а едно од нив почина како последица...

Од ИПАРД 2 ќе бидат доделени 8,8 милиони евра

Од Министерството за земјоделство го најавија и објавувањето на повикот до крајот на август за аплицирање за средства од програмата ИПАРД 3 Средства од европските...

Економското закрепнување оди тешко, но ќе биде побрзо во САД отколку...

Кога станува збор за каматните стапки и Европа, со најголема веројатност е сценариото во кое следува „нешто подолг период на зголемување на каматите“. Поради...