Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25881)

Дали прозорците треба да бидат отворени на високи температури

Домување Топлотниот бран ја зафати нашата земја и сите се трудиме што повеќе да се разладиме, па често сме во дилема дали да ги отвориме...

„Твитер“ ќе го смени логото со синото врапче

Сопственикот на „Твитер“, американскиот милијардер Илон Маск, објави дека логото на платформата во форма на птица наскоро ќе биде сменето. Маск на Твитер напиша...

Вештачка интелигенција што може да пишува вести

„Гугл“ тестира нова технологија за вештачка интелигенција наречена „Џенесис“, која може да произведува вести. Технологијата за вештачка интелигенција развиена за да им помогне на...

Од една лажичка мед наутро има голема корист

Како што објаснуваат диететичарите, медот е првенствено одличен антиоксидант, што значи дека неговото редовно консумирање ќе го исчисти нашиот организам од разни отрови и...

Кина ги финализира плановите за слетување на Месечината до 2030 година

Во првата мисија со екипаж, вселенското летало и лендерот со екипаж ќе се сретнат во орбитата пред да се обидат да слетаат на површината...

Силна определба за слободна, самостојна и независна Македонија

Македонската револуционерна борба од крајот на 19 и почетокот на 20 век и Илинденското востание земаат значајно место во колективното сеќавање на македонскиот народ...

Во криза и германските банки за храна

„Дојче веле“ излезе со анализа што предизвикува сериозна тревога во Германија. Имено, инфлацијата и напливот на бегалци во Германија прават голем притисок врз банките...

Јаболко на раздорот вредно 31 милијарда евра

Во анализата на Ханс фон дер Бурхард за „Политико“ се истакнува дека во Германија следуваат „историски кратења на трошоците“ што ќе ги погодат клучните...

Земјоделците ќе жнеат загуби?!

Пред почетокот на жетвата, земјоделски здруженија побараа поголема заштита на домашното производство на пченица преку зголемување на откупната цена и воведување задолжителен откуп од...

На велосипедите не им е местото на автопат

Според членот 129 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по автопат, експресен пат и на пат резервиран за сообраќај на моторни возила...