Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25715)

Грицките и слатките – ризик од рак на дебелото црево

Здрава храна Една нова студија покажа дека ултраобработената храна, вклучувајќи ги популарните грицки и слатки пијалаци, може да го зголеми ризикот од рак на дебелото...

Лани американската војска пријавила стотици НЛО

Американската војска пријавила до Пентагон дека забележала неколку стотици случаи на набљудувани неидентификувани летачки објекти. Информациите беа пренесени од новата канцеларија наречена Канцеларија за...

Како да бидете на диета без да чувствувате глад

Кога ќе се одлучите за некоја диета што бара калориски дефицит или намалено внесување храна, важно е да најдете начини да останете сити. Советите...

Уште еден ракопис се врати во манастирската библиотека во „Св. Јован...

Сестринството веќе многу години работи на репатријација на отуѓеното ракописно наследство на манастирот и до денес во дигитална форма се повратени околу 200 ракописни...

Најголемите моменти во модата во 2022 година

Минатата година започна на висока нота, со неверојатната колекција на Глен Мартенс за Жан-Пол Готје и ѕвезденото деби на Метју Блази за „Ботега Венета“....

За пет години 25.000 лица се откажале од косовското ...

Косово За пет години 25.000 лица се откажале од косовското државјанство, додека само во 2022 година тој број изнесува 4.708. Според податоците на тамошното министерство...

Румен Радев ѝ го врачи вториот мандат за формирање влада...

Бугарија Четири месеци по парламентарните избори во Бугарија, претседателот Румен Радев му го врачи вториот мандат за формирање влада на академик Николај Денков, номиниран за...

Воведувањето на еврото донесе повеќе претпазливост наместо големи очекувања

Хрватска Во Хрватска од првиот ден во новата 2023 година се воведе еврото како платежно средство. Се прават паралели со „разделбата“ од југословенскиот динар, па...

Со дигитализација против сивата економија

Според најновите податоци на Народната банка на Македонија е забележан годишен раст на вредноста на електронските плаќања во државата од 14,9 отсто. Според упатените...

Најбогатите украински бизнисмени во вкрстен оган

Руските високи бизнисмени и заплената на нивното богатство како дел од санкциите што ги воведе меѓународната заедница беа честа тема на светските медиуми. Меѓутоа,...