Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25710)

Зошто оревите се едни од најздравите намирници

Здрава храна Оревите се одлична ужина за нашето здравје, а пред сѐ имаат одлично дејство на мозокот и меморијата. Имено, оревите имаат многу нутритивни придобивки...

Во 2022 рекорден број новинари на зад решетки

Организацијата „Репортери без граници“ соопшти дека рекордни 533 новинари биле притворени низ светот во 2022 година (од нив 339 се притворени без судење) што...

Прва пресуда за воени злосторства извршени од ОВК

Седум години по формирањето, косовскиот Специјален совет во Хаг ги донесе своите први пресуди во 2022 година за злосторства сторени за време на воениот...

„Алкалоид“ станува партнер на „СОС детско село“

„СОС детско село – Северна Македонија“ е дел од интернационална организација што работи во 136 земји во светот веќе 70 години и е посветена...

Моторното масло на улиците неповратно ја загрозува кревката животна средина

Во период кога сите интензивно дискутираме за загаденоста на воздухот, малку кој посветува внимание на една појава што се одвива покрај нас, но остава...

Стратегија за решавање на проблемите во населбите на сиромашните

Да се живее во Скопје, да се има статусот на „скопјанец“, согледано од повеќе аспекти на македонската реалност, ги наметнува прашањата дали е тоа...

Активирани се сите државни електроцентрали за излез од енергетската криза

На неколку дена пред испраќањето на 2022 година и пречекот на 2023 година, со првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, разговаравме за предизвиците...

Швјонтек е најдобра спортистка на Европа за годинава

ИЗБОР Трофејот за најдобар спортист во Европа, според гласовите на медиуми од Европа, остана во рамките на тенисот, откако по ланскиот победник Новак Ѓоковиќ од...

Вишеградска група – на работ меѓу Западот и Истокот

Фељтонот „Војната во Украина како предуслов за нов светски поредок и реперкусиите врз Западен Балкан“ од д-р Маја Мишковска дава еден сопствен поглед на...

Значаен исчекор кон македонската државност

Седумдесет и осум години од одржувањето на Второто заседание на АСНОМ Денеска се одбележуваат 78 години од одржувањето на Второто заседание на Антифашистичкото собрание на...