Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25698)

Големиот чекор

Откупна награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Не можев веќе да издржам. Беше лето, училиштен распуст, розите во полн цвет, вишните, речиси...

Шест филма од богатата филмографија на Анджеј Вајда во Кинотеката

Од 16 декември (петок) до 22 декември (четврток) во Кинотеката ќе имаме можност да видиме избор од шест филма од богатата филмографија на Анджеј...

Кадетите ќе играат на силен турнир во Германија

Македонската репрезентација е во групата Б и ќе игра со Австрија, Холандија и со Германија, а во другата група се Египет, Исланд, Швајцарија и...

Како тоа Шолц и Макрон ќе ги внесат Бугарите во македонскиот...

Последната изјава на вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ за помошта што се очекува од меѓународната заедница на секој можен начин за обезбедување двотретинско мнозинство...

Бенкси создаде 50 уметнички дела за помош на Украина

Анонимниот британски уличен уметник Бенкси создаде 50 дела за продажба, а приходите ќе бидат наменети за хуманитарна организација за помош на Украина. - Направив 50...

Прво место за Ипон

Втор е клубот Сеишн од Прилеп, а трет Дрим од Струга ЏУДО - ЕКИПНО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ Џудо-клубот Ипон од Скопје го освои првото место на...

Меѓународни договори со разорувачки скриени агенди

Признанието на Меркел како личност од голем формат и како поранешен носител на највисока политичка и државна функција, а и како висок авторитет во...

„Кајмак“ зборува за паланката каде што е поважен судот на сосетката...

Таквите данчиња и данчевци сѐ повеќе се плашат да живеат. Се плашат да донесат одлука, се плашат да направат исчекор, генерално се плашат. Стравот...

Предновогодишни старо-нови желби и проекти

Пред доаѓањето на новата година повторно политичарите се растрчаа на средби со граѓаните за да ги прашаат какви (новогодишни) желби и идеи имаат за...

Речиси 100 глобални фудбалски великани ќе играат на Купот на легендите

Ждрепката ја влечеа Трезеге, Матераци и Роберто Карлос, а некои од ѕвездите што треба да се појават се и Касиљас, Пујол, Кафу, Тоти, Кака,...