Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25698)

Германските десничари го купиле оружјето во Задар

Истражителите пронајдоа „балканска врска“ со пучот во Германија „Граѓаните на Рајхот“, ултрадесничарско германско движење што планираше државен удар, пред извесно време купиле оружје за своите...

Четири намирници што не треба да ги купувате замрзнати

Здрава храна Професионалните готвачи не се согласуваат со сите одговори, но има некои намирници што никогаш не треба да ги купувате замрзнати. Леб: Иако можеби е...

Во Сараево и во Горажде уапсени осомничени за воени злосторства

Порака од БиХ дека воените злосторства никогаш не застаруваат Во регионот вчера се посвети големо јавно внимание на случајот со завчерашното апсење на лица обвинети...

Новогодишната честитка да донесе радост и за граѓаните и за малите...

Најголемиот производител на електрична енергија ги прави последните калкулации за висината на цената на домашен киловат-час, што ќе биде основа за определување на новата...

Швеѓаните инсистираат на користење енергенти и што помала емисија на стакленички...

Стокхолмската градска топлана и енергетска мрежа тестираат нова технологија, со надеж дека ќе донесат значителен напредок и од енергетски и од еколошки аспект Енергетската криза...

Кој е До Квон, Јужнокореец што се крие во некоја земја...

За најбараниот бегалец од Јужна Кореја, „криптокралот“ До Квон, кој на пошироката јавност ѝ стана познат по падот на неговата криптовалута кога оштети над...

Британците им го продолжуваат животниот век на електроцентралите на јаглен

Поради студот што ја зафати Британија деновиве, Лондон даде известување до своите граѓани дека се ставаат „во состојба пред старт“ две термоцентрали на јаглен,...

Карактеристики на животот во градот

Да се живее во Скопје, да се има статусот на „скопјанец“, согледано од повеќе аспекти на македонската реалност, ги наметнува прашањата дали е тоа...

Објавен романот „Полските момци“ од Маде Луига

Во издание на „Бата прес“, на македонски е објавен романот „Полските момци“ од естонската писателка Маде Луига, која своите дела ги објавува под уметничкото...

Луња, дожд и нагли температурни промени

До крајот на годината, Западна и Централна Европа ќе се соочат со поголеми количества врнежи од дожд и снег, додека Балканскиот Полуостров ќе биде...