Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25687)

Позитивни трендови на БДП и вработеноста

Во еврозоната и во Европската Унија беше забележано зголемување од 0,2 отсто на БДП и на вработеноста Во третиот квартал од 2022 година, БДП се...

Нова година без гламурозен новогодишен декор

Сѐ поизвесно станува дека Скопје оваа година нема да претера со новогодишните украсувања, декор и настани со јавни новогодишни прослави. Сепак, треба да бидеме...

Центарот за македонски јазик во Грција официјално регистриран од грчките...

Судските власти во Грција го регистрираа Центарот за македонски јазик во Грција како невладина организација, со што се отвори патот за негување и зачувување...

И по војната – војна?!

Вчерашниот состанок на НАТО во Букурешт донесе „нови перспективи за нови предизвици“, за тоа што по Украина. Како што тврдат извори на угледниот медиум...

Акцент кон иднината, не кон минатото

Коментирајќи колку е реален планот на македонската влада земјава да стане членка на ЕУ до 2030 година, германскиот претседател рече дека никој не може...

„Месец на европскиот филм“ со филмовите на Јиржи Менцл

Овој декември, Кинотеката на Македонија ќе понуди програма што со сигурност ќе ве натера да излете од дома и да ја посетите нивната киносала....

Само за десет дена „Кајмак“ го видоа 13.000 гледачи

Само за десет денa од прикажувањето, филмот „Кајмак“, по сценарио и во режија на Милчо Манчевски, го видоа 13.000 гледачи низ цела Македонија. „Кајмак“...

Морска

Откупна награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Уште како деца, кога со моите родители одевме на одмор, мајка ми нè мачкаше мене...

Од утре може да се аплицира за билети за Игрите во...

Нешто помалку од половина од билетите чинат 50 евра или помалку, а со пакетите за три настани се од 72 евра. „Навистина сакаме ЛОИ...

Зар терминот „балисти“ не ги буди крвавите сеништа од минатото

Повеќемина историчари, врз основа на историските документи, факти и материјални докази, нагласуваат за „балистите“ дека станува збор за албанска екстремна националистичка и фашистичка организација...