Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25687)

„Папокот на светлината“ нов клуч за читање на „Папокот на светот“

Венко Андоновски со нов роман по десет години Eдно од најголемите имиња на македонската книжевна сцена, авторот и професор Венко Андоновски, има нов роман –...

Кај нас е најстрашно тоа што повеќе се пишува отколку што...

Оливера Ќорвезироска, писателка Рецензии и осврти кон книгите: „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски, „Песот со тажен поглед“ на Оливера Николова, „Некој бил тука“...

Гостува познатиот бугарски писател Георги Господинов

На 1 декември (четврток), во киното „Фросина“ во МКЦ, од 21 ч. ќе се одржи промоција на романот „Засолниште во времето“, со гостување на...

Бразил игра и за двојна титула невидена 84 години

Досега само Уругвај и Италија во исто време биле и олимписки и светски прваци, и тоа Уругвај по трофеите освоени во 1928 и 1930...

Испукан куршум пред дваесет години, сега во срце ја погаѓа правната...

Очигледно феноменот на широката амнестија за функционерите или поддржувачите на ДУИ остава сериозна трага врз владеењето на правото во државата, а забелешките од меѓународниот...