Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25687)

Цедените сокови не се поздрави од целото овошје и зеленчук

Здрава храна На социјалните мрежи се шири тренд што го популаризира консумирањето цедени сокови од овошје и зеленчук затоа што, наводно, се поздрави. Меѓутоа, експертите...

Дождот како клучен ресурс во недостигот од вода

Дождот може да стане клучен ресурс за заштита на градовите од недостигот од вода. Холандската компанија „Вавин“ веќе работи на тоа, а нејзиниот директор...

Облеката на Кејт Мидлтон не е само мода туку и...

Кејт Мидлтон е дама што откако се појави на светската сцена плени со својот изглед. Нејзиното однесување, држење, гестови се анализираат на секој чекор,...

Одложувањето на одлуките како проблем

Поимот одложување е поврзан со доброволна активност во која човекот, иако е свесен за негативните последици, го одложува она што треба да го направи:...

Тај чи чуан – древна кинеска форма на вежбање

Во секоја земја може да се најдат посебни и прекрасни нешта, а Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со голем број знаменитости. Меѓу нив...

Месната индустрија бара намалување на царините за да поевтинат месните...

Целта за намалување на цените е заедничка – и на Владата и на граѓаните и на индустријата. Сите ќе бидат задоволни доколку намалувањето на...

Доследно исполнување на моделот за економски развој предложен од бизнисмените

Факт е дека, по барање од бизнисот, мерки од државата има. Имајќи предвид дека кризата сè уште трае и постојано ги менува формата и...

Премиерот обвинет не само за прислушување туку и за „уставна и...

Новинарско истражување утврдило дека владата на Мицотакис масовно прислушувала стотина претставници на опозицијата, новинари, владини претставници, бизнисмени и полицајци. Портпаролот на премиерот, пак, сѐ...

Албанските азиланти од Британија ќе бидат враќани во Албанија

Заради одвраќање на напливот од емигранти, Велика Британија ја стави Албанија на британскиот список на безбедни земји Британската влада ги обелодени новите планови, според кои,...

Меморандум за соработка помеѓу Кисела Вода и Филозофскиот факултет

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Метoдиј“ - Скопје, проф. д-р Ратко Дуев,...