Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25670)

Изложбата „Креативен код“ во „Чифте-амам“

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, во организација на Националната галерија на Македонија, денеска, во 14 часот, во објектот „Чифте-амам“ ќе биде...

„Опо“ наскоро ќе претстави два преклопни телефони од серијата „фајнд...

Техно Кинеската компанијата „Опо“ следниот месец ќе претстави два нови мобилни телефони од серијата „фајнд Н“ со дизајн на преклопување. „Фајнд Н флип“ и „фајнд Н2“...

Топ 10 најпродавани албуми со филмска музика

Музиката и филмовите се нераскинливо поврзани. Не можете да ги слушате звуците на Енио Мориконе без да помислите на очите на Клинт Иствуд одблиску...

Нуркачи снимија интересно откритие во близината на потонатиот брод „Титаник“

Потонатиот брод „Титаник“ е поделен на два дела и се наоѓа на дното на Атлантски Океан, каде што полека тоне на длабочина од речиси...

Пиењето премногу кафе во еден ден доведува до несакани ефекти

Се препорачува да не се консумираат повеќе од 28 шолји кафе неделно, што е околу четири шолји дневно. Меѓутоа, прекумерното пиење кафе може да...

Виолинистот Владимир Костов солист на концертот „Вида“

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи концертот насловен „Вида“, на кој како солист ќе настапи виолинистот Владимир Костов. Гостин на...

Уметниците против системското насилство врз Ромите

Музејот на современата уметност - Скопје е лоциран на простор што е органски дел од градската целина во која со години живее ромската заедница,...

Поевтина струја за поевтина храна

Пониската повластена цена на струјата (од 80 евра за мегават-час) ќе ја добиваат физичките и правните лица од прехранбениот сектор, додека водостопанските претпријатија и...

Македонија колепка на христијанството

Базиликата има непроценлива вредност поради тоа што на мозаиците е отсликана единствена претстава на Балканскиот Полуостров, односно „Раѓање на христијанството“. Вкупната површина на овој...

„Змејски заби“ како оптички илузии за возачите да ја намалат...

Шпанските власти, како обид за зауздување на брзите возачи што не ги почитуваат сообраќајните прописи, сигнализација и ограничувања, одлучија да воведат „змејски заби“. Тоа...