Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25664)

За 2.500 евра надомест, скопјанец се нафатил да пренесе дрога...

Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, во координација со...

„Дали оваа печурка е безбедна за јадење?“

Многупати досега излегле на површина контроверзни, па и штетни написи, тенденции, па дури и поведенија промовирани на социјалните мрежи. За жал, многу од нив...

Отворени негирања на македонскиот народ во дискусиите на комисијата се недопустливи

Во рамките на работата на споменатата комисија, еден дел бугарски членови не само што го негираат македонскиот идентитет на Гоце Делчев или на некои...

Кој тоа од заседа го чека отворањето на Уставот

Сега е особено важно во земјава да се покаже политичка зрелост и цврсто да се истапи со ставот дека Уставот не е желботека да...

РФМ ги субвенционира билетите за дуелите на Македонија

Билетите за натпреварите на ЕП чинат помеѓу 15 и 50 евра, цена одредена од ЕХФ. Попустот од 40 отсто за билетите за натпреварите на...

Секуловска изби прва на ранг-листата на македонските шахистки

Карлсен (2.859) во машка и Хоу (2.638) во женска конкуренција и понатаму неприкосновени во светскиот врв РАНГИРАЊЕ НА ФИДЕ ЗА НОЕМВРИ Велемајсторот (ВМ) Кирил Георгиев (2.543...

Михајловски: Очекувам Словенија, Полска и Македонија да бидат пријатно изненадување

Кугларите ќе играат против повеќекратниот светски првак Србија, Чешка и Данска, а кугларките ќе ги одмерат силите со актуелниот шампион Германија, Австрија и со...

Насилството како начин на живот

И психолозите го вклучија алармот. Велат дека на денешната младина насилството ѝ е начин на живот. И, за жал, најголемата вина паѓа на семејството....

Бугари во Уставот

Промоцијата на темата „Бугари во Уставот“, сега и на овој начин, всушност нема за цел да се иницира промена на Уставот, туку да се...

Глобалното здравство треба да се зајакне од темел

За да се подобрат здравствените резултати во земјите во развој на значаен начин, фармацевтските компании мора да сторат повеќе од само обезбедување лекови по...