Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25664)

Интеграција на земјите од Западен Балкан како увертира за интеграција во...

Самит на Берлинскиот процес Вчера во Берлин се одржа самит на Берлинскиот процес, на кој учествуваа лидерите на шесте земји од Западен Балкан, како и...

Развиен робот што ги убива своите „жртви“ со голема прецизност

Техно Истражувачите од универзитетот „Хериот-Ват“ во Единбург триумфално објавија дека создале робот со вештачка интелигенција што е научен да ги „отстранува“ своите жртви со неверојатна...

Животот на интернет е магнет за сајбер-закани

Користењето на интернетот има свои предности и недостатоци, а бидејќи тој стана секојдневие, експертите велат дека оваа област во иднина може да стане исклучително...

Oткриена најстарата мапа на ѕвезди под христијански ракопис

Архиварите на Музејот на Библијата во Вашингтон успеаја да ја откријат најраната позната карта на ѕвездите, направена од античкиот астроном Хипарх од Родос, скриена...

Нутриционист ги објасни предностите и недостатоците на најпопуларните диети

Диетите како што се повременото постење, медитеранската диета и палеодиетата добија популарност во последниве години поради нивните резултати. Нутриционистот Ентони О’Рајли објасни дека секоја...

Ретроспективна изложба на Јана Манева-Чупоска

Вечерва ќе биде отворена ретроспективна изложба на Јана Манева-Чупоска, во 19.30 часот, во националната галерија „Мала станица“. Изложбата се состои од над сто дела,...

Објавена збирка книжевни осврти на Оливера Ќорвезироска

Критички текстови кон 44 значајни изданија од современи македонски и регионални автори се собрани во новата збирка со книжевни осврти „На полпат: (критика или...

„Омаж на маестро Александар Џамбазов“ во Филхармонија

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов“, во рамките на 45. издание на фестивалот...

Србија и Косово ѕвечкаат со оружје, иако се свесни за ризиците...

Српската војска беше ставена во состојба на готовност, откако државниот врв на Србија тврдеше дека се забележани прелети на дронови во граничните области со...

Ефикасна борба против корупцијата е критериум за интегрирање, а не политикантство

Зошто Холандија ги блокира Бугарија и Романија за влез во шенген-зоната Холандија продолжува да го запира процесот за Романија и Бугарија да се приклучат на...