Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25650)

Јаќимовиќ му донесе победа на Алкалоид

Кај шахистките, Гамбит асеко СЕЕ приреди изненадување, играјќи 2-2 со бранителот на титулата, Алкалоид ШАХ - ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Шахистите на актуелниот првак Алкалоид потешко од...

Етноцентристите против мондијалистите

Се продлабочи јазот на пазарните приходи, лавовскиот дел од фрагментацијата на пазарот им припадна на однапред поконкурентните. Историјата сведочи дека пазарните сили често директно...

„Македонскиот генетски потенцијал во ракометот е докажан со години“

Најголемиот импулс го даде победничката генерација на Кометал ЃП. Сите години потоа, тоа шампионско злато беше значајно за сите успеси, односно тоа беше искрата...

Селектори мундијалски рекордери

Алберто Хорасио Супичи, селекторот на првиот светски првак Уругвај, веќе на првото СП постави рекорд, откако со 31 година стана најмлад селектор што некогаш...

ФК Андора – клуб со ДНК слична на Барселона

ФК Андора е основана во 1942 година, но никогаш не играла над третото ниво во Шпанија до сезоната 2022/2023. До декември 2018 година, клубот...

Србија ја одбрани титулата, Бошковиќ петти пат МВП

Победата круниса одлична фаза за српската женска одбојка, бидејќи репрезентацијата имаше огромен успех во претходните шест години, освојувајќи по две светски титули, олимписки медали...

Почнува 77-та сезона на НБА-лигата

Првите два меча во новата сезоната се Бостон - Филаделфија и Голден стејт - Лос Анџелес лејкерс. Леброн Џејмс ја почнува 20-та сезона во...

Денеска ќе се доделат наградите „Златна топка“, „Копа“, „Јашин“, „Милер“, „Сократес“…

Од годинава, наградите се базираат на постигнувањата на фудбалерите во текот на една сезона, наместо како досега, во рамките на една календарска година. Првпат...

Повик за зголемување на производството на храна

Неколку истражувања покажаа дека Македонија станува сѐ позависна од увозот на храна. Од друга страна, голем дел македонски земјоделските површини остануваат необработени, а најчесто...

Градинарот цвеќето го расне

Малкумина ќе се изненадат од ова што ќе го кажам, но за современите „полиграфи“ и „факт-чекери“ (проверувачи на факти) во земјата ова ќе биде...