Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25650)

Колку често треба да го бањате кучето?

Животни Ако чувствувате дека вашето куче има непријатен мирис или е валкано, логично е дека ќе сакате да го избањате. Колку често треба да се...

Изложба инспирирана од Молиер во НУБ

Изложбата „Моливерзум“ ќе биде отворена денеска, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски “ - Скопје. Во рамките на проектот под мотото „Ние...

Претстава што говори за моќта на актерот

Скопската премиера и прва реприза на независното театарско здружение „Штрих“, со претставата „Онли артистс лефт алајф“, е закажана за денеска и утре, во 20...

Ќе се наградува најдобрата македонска претстава

Во пресрет на „Млад отворен театар“ Четириесет и седмото издание на меѓународниот театарски фестивал МОТ ќе се одржи во периодот од 10 до 19 ноември. -...

Успешно реализиран собир на студентите по право од Балканот

Меѓу другото, во работниот дел од програмата, учесниците на конгресот имаа можност да следат излагања на професорите од Правниот факултет при УКИМ во Скопје, како...

Пројава на македонскиот борбен дух за слобода и сопствена држава

„Тогаш верував дека сме тргнале да се бориме за Македонија и сите бевме подготвени да загинеме, слобода или смрт, трето нема. Ама не било...

Вапцаров

Со Драмата на Македонскиот народен театар во Пиринска Македонија Дневник по 40 години (8) Пред 40 години, во октомври 1982-та, ансамблот на Драмата на Македонскиот народен...

Втора ОРЦ-трка со адреналински предизвик се одржа во Скопје

Учесниците на „ОРЦ Скопје“ се натпреваруваа индивидуално или тимски, а за пласман се земаа трите најдобри времиња за мажи во тимот и едно време...

Просветителот Кирил Пејчиновиќ канонизиран во Свети Кирил Лешочки

Со света божествена архијерејска литургија во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј“, вчера продолжи процесот на прогласување на преподобниот Кирил Пејчиновиќ за светител....

И тајванското прашање ќе биде на дневен ред

Кинескиот БДП порасна на 114 трилиони јуани (околу 16 трилиони долари), од 54 трилиони јуани во изминатата деценија, и сочинува 18,5 отсто од светската...