Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25650)

Пројава на македонскиот борбен дух за слобода и сопствена држава

„Тогаш верував дека сме тргнале да се бориме за Македонија и сите бевме подготвени да загинеме, слобода или смрт, трето нема. Ама не било...

Вапцаров

Со Драмата на Македонскиот народен театар во Пиринска Македонија Дневник по 40 години (8) Пред 40 години, во октомври 1982-та, ансамблот на Драмата на Македонскиот народен...

Втора ОРЦ-трка со адреналински предизвик се одржа во Скопје

Учесниците на „ОРЦ Скопје“ се натпреваруваа индивидуално или тимски, а за пласман се земаа трите најдобри времиња за мажи во тимот и едно време...

Просветителот Кирил Пејчиновиќ канонизиран во Свети Кирил Лешочки

Со света божествена архијерејска литургија во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј“, вчера продолжи процесот на прогласување на преподобниот Кирил Пејчиновиќ за светител....

И тајванското прашање ќе биде на дневен ред

Кинескиот БДП порасна на 114 трилиони јуани (околу 16 трилиони долари), од 54 трилиони јуани во изминатата деценија, и сочинува 18,5 отсто од светската...

Ќе следува ли дополнителен стравотен глобален удар?!

Во американскиот Конгрес, двајца демократи предложија закон за запирање на американска продажба на оружје за Саудиска Арабија. Имено, во американскиот законодавен дом, конгресмените побараа остра акција...

Први места за Ирена и Леонида Гроздановски, Колевска и...

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПРВЕНСТВО ВО ДРЕСУРНО ЈАВАЊЕ На теренот на скопскиот коњички клуб Анималс, во населбата Дрма, се одржа третото коло, финале од Отвореното првенство...

Тотенхем подобри рекорд стар 59 години

Играчите растат во многу аспекти, горд сум на нив, изјави тренерот Конте, откако Тотенхем има 23 бода од првите 10 натпревари во лигата, што...

Цикцак-возење низ законските прописи

Станува збор за шема во која, кога ќе добијат активна забрана, возачите ја пријавуваат возачката како изгубена во „Службен весник“. Тоа го прават за...

Легалистичкиот пристап е вистинскиот

Ставот на Пендаровски да не се брза со уставните измени „за да не отвораме нови рани во ткивото на македонската нација“ е отворено рационално...