Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25631)

Објавен прв превод од рускиот писател Алексеј Варламов

„Македоника литера“ неодамна го објави романот „Павел, душко моја“ од современиот руски писател Алексеј Варламов, во превод од руски јазик на Ленче Тосева. „Павел, душо...

Светска премиера на „Кајмак“ на Манчевски во Токио

Светската премиера на филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе се случи на 35. Меѓународен филмски фестивал во Токио (ТИФФ), кој ќе...

„Бело се пере на деведесет“ е последнoто што ми го кажа...

Броња Жакељ, словенечка писателка Очекував дека ќе се чувствувам непријатно поради тоа како се изложив и ја раскажав мојата многу интимна приказна во мојата книга....

Кратки вести

Њујорк - Јавниот обвинител на Њујорк ги обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата компанија за измама, тврдејќи дека со лаги го зголемиле...

Тајната за долговечноста на британската монархија е нејзината флексибилност

Подготовките за владеење на престолонаследникот завршија, како ќе владее кралот Чарлс Трети Чарлс, откако чекаше 70 години, најверојатно ќе има свои ставови за тоа како...

Бизнис-инфо

Стоп на инфлацијата или луѓе на улица Луѓето низ светот ќе почнат да излегуваат на улица ако не преземеме соодветни мерки и не го спречиме...

Академската заедница и бизнис-секторот во потрага по решенија на актуелните предизвици

Економскиот факултет од Прилеп домаќин на голема меѓународна конференција Тема на конференцијата се економијата, бизнисот и општеството во дигитализирана средина 2022, интересот за учество е...

Очите на Симон Трпчески

Писмо од Барселона Драги мои, дел сум од македонските раселени душички, уште едно бакарно париче од хуманото благо на Македонија, кое, би рекол, толку лесно...

Недоумици за новата европска иницијатива

Идејата на францускиот претседател за формирање на европската политичка заедница (ЕПЗ) добива институционален формат Во медиумите деновиве беше пренесена информацијата дека во октомври во Прага...

Во Бугарија нема добра волја за реемитување програма на македонски јазик

Уште еден пример како Софија игнорира писмени договори за меѓусебни односи, права и задолженија Во изминатите години, Македонија и Бугарија потпишаа неколку договори со кои презедоа...