Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25631)

Билтен

Уапсен скопјанец поради дрски кражби На кејот Димитар Влахов во Скопје, завчера, полициски службеници од Единицата за внатрешни работи - Центар и Бит-пазар при СВР-Скопје...

Темницата и кражбите влегуваат во „криминална коалиција“

Рестрикциите на уличното осветлување го зголемија бројот на кражби во вечерните часови До редакцијата на „Нова Македонија“ пристигнаа голем број поплаки од страна на загрижени...

Кој ќе го организира гонењето на октоподот

Зошто третпат е одложен изборот на нови членови на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Членовите на Советот на јавни обвинители, по двата неуспешни...

Зарем и ние би го прекршиле меѓународното право?!

Меѓународното право не признава откажување на народите од своите малцинства Иритантно е премолчувањето на нашите предизвици и проблеми што како народ и држава ги имаме...

Кемниц, Фрибург, Волунтари и Тофаш во трка за место во ЛШ

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ВО СКОПЈЕ Aктуелниот победник на Купот на Македонија во кошарка за мажи, ТФТ, не успеа да го мине првото квалификациско коло за...

„Алкалоид“ отвори нов шаховски дом

Најсилните македонски велемајстори ќе работат со најмладите шахисти, во групи до 20 ученици, но домот ќе биде отворен и за сите шахисти и љубители...

Суспензии за навивачите што ќе влезат на терен

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Клубовите од англиската фудбалска Премиер-лига се договорија навивачите што ќе бидат прогласени за виновни за „неовластено влегување на теренoт или за употреба...

Следната година рекордни 24 трки?

ФОРМУЛА 1 Формула 1 (Ф1) привремено го додаде Лас Вегас (САД) во распоредот за 2023 година, со што вкупниот број трки ќе достигне рекордни 24....

Аргентина ќе биде новиот светски првак

ФУДБАЛ Светското првенство (СП) во фудбал во Катар е сѐ поблиску, а со тоа зачестија прогнозите и предвидувањата за тоа која репрезентација ќе триумфира. Јоаким...

Пандев се збогува со aктивното играње фудбал

Пандев речиси 20 сезони настапуваше за повеќе италијански клубови, а со Интер во 2010-та ја освои тројната круна, ЛШ, „скудетото“ и Купот на Италија Горан...