Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25599)

Праќајте творби за конкурсот на „Дата песнопој“

„Дата песнопој“ – Битола распишува меѓународен конкурс за: • необјавена збирка песни; • необјавен роман; • необјавена збирка раскази; • необјавена книга за деца. Делата треба да ги исполнуваат...

Разиграни стихови за деца во „Брзозборливо“

Од творештвото на писателката Снежана Паноска „Брзозборливо“, „Зајко“, „Нишалка“, „Слонче“, „Подарок“, „Есен“, „Прваче“, „За мама“, „Сонце“, „Желна“ и уште шеесетина други песнички се дел од...

Свети Климент учеше: Тргај се од злото и прави добро!

Етика за млади Најзначајната етичка личност во нашата историја е Свети Климент Охридски, кој живеел пред единаесет столетија. Тој голем проповедник и наставник, писател и...

Серија сликовници со кинески народни приказни

Во издание на „Македоника литера“ „Македоника литера“, во копродукција со кинескиот издавач „Делфин букс“ од Пекинг, НР Кина, деновиве публикува серија со сликовници со кинески...

Со шегите најдобро се штити растењето

Балкански писатели за деца во „Колибри“: Љубивое Ршумовиќ Денеска во рубриката „Балкански писатели за деца“ во „Колибри“ ќе ви претставиме дел од творештвото на познатиот...

Уживање во спојот меѓу традицијата и природата

Во охридското село Рамне, кое се наоѓа на просторот на националниот парк Галичица, се сплотија децата и локалното население. Дружбата започна во Инфоцентарот на...

Најраната шестжичена гитара била направена во Неапол

Дали сте знаеле дека... Гитарата е музички инструмент со стапала, кој се користи во разновидни музички стилови и е исто така познат како класичен соло-инструмент....

Со спорт и рекреација до подобро здравје

Сакаме ли да имаме здрава нација, здрави поколенија? Вакви и слични дилеми имаат и многу побогатите, поорганизирани и на спортски план многу поуспешни земји...

Прв настап на учениците од школата за гитара на Костадин Динев...

ТАЛЕНТИ Платото пред Народниот театар во Гевгелија, во четвртокот вечер одекнуваше од звуците на младите гитаристи, кои изминатите пет месеци вредно вежбаа под будното око...

За македон(ц)ката кинематографија

„Отсекогаш сме знаеле дека кинематографијата е бизнис и дека уметноста во неа била возможна затоа што била компатибилна со барањата на бизнисот. Кога почнавме,...