Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25599)

Пет изненадувачки валкани места во вашиот дом

Домување Деловите од просториите што ги запоставуваме при чистењето на крајот стануваат почва за бактерии и габи, а следниот пат кога темелно ќе го исчистите...

Над 60.000 луѓе во Сиднеј учествуваа во трката на...

Повеќе од 60.000 луѓе продефилираа низ улиците на Сиднеј, по повод годишната трка и големата забава што се враќаат во акција за првпат од...

Ласерско пенкало што пишува во воздух

Ласерско пенкало што може да пишува во воздухот е најновото откритие на кинеските научници. Имено, експерти од лабораторијата „Хунгтуо“ во Вухан создале пенкало што...

Жителите во градот Нахчиван, во Азербејџан, никогаш не се...

Најверојатно досега не сте слушнале за Република Нахчиван, ексклава на Азербејџан во Азија, односно територија што се наоѓа надвор од нејзините граници и целосно...

Градот Мајорка на врвот на листата за секс-туризам во Европа

За многу луѓе целта на туристичкото патување е потрагата по сексуални авантури. Истовремено, меѓу жртвите на сексуалниот туризам има и малолетници. Сепак, многу туристички...

Ранохристијанските симболи и појавата на иконите

До крајот на 7 век постоеле симболични прикази што го заменувале човечкиот лик на Христа, особено сликата со јагнето. Отците на Црквата увиделе дека...

Пет невладини организации ќе лансираат заеднички сателит

Пет невладини научни организации од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Македонија и од Србија, кои се занимаваат со роботика, технологија, истражување во вселената...

Белград и Приштина ги билдаат своите очекувања пред Брисел

Обидот за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина беше искористен од косовските политички ривали за нова конфронтација со косовскиот премиер Албин Курти ЕУ предупредува...

Саемот на виното „Отворен Балкан“ можност за презентација на најдобрите...

Саемот на виното „Отворен Балкан“ (ОБ), од 1 до 4 септември, во Белград, кој го организираат владите на Србија, Македонија и на Албанија е...

Народната банка објави поимник за финансиска едукација

Финансиската едукација е една од стратегиските цели на Народната банка. Населението што има познавања од областа на финансиите ги знае предностите од користењето различни...