Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25599)

Македонија се врати во елитата

Во финалниот дуел одигран во Рига, избраниците на селекторот Радослав Стојановиќ ја совладаа Швајцарија, со 24-22, и се вратија во дивизија А РАКОМЕТ – ПО...

Во ист базен, по 13 години поставен светски рекорд...

ПЛИВАЊЕ - ЕП ВО РИМ Романскиот пливач Давид Поповичи собори светски рекорд стар 13 години, во трката на 100 метри слободно, на Европското првенство (ЕП)...

Манчестер сити со највисоки плати на фудбалерите

Зад Манчестер сити се наоѓа Челси, трет е Манчестер јунајтед, а потоа следува Ливерпул ПРЕМИЕР-ЛИГА Шампионот на Англија, Манчестер сити, за плати на фудбалерите дава неверојатни...

Надежите против Турција во нокаут-фазата

Македонија во групата Д го освои третото место КОШАРКА - ЕП ЗА КАДЕТИ, ДИВИЗИЈА А, ВО СКОПЈЕ Кошаркарска репрезентација на Македонија со една победа и два...

Кошаркарите на контролен дуел против Црна Гора

Мечот во Бар ќе биде единствена проверка пред почетокот на претквалификацискиот циклус за пласман на ЕП 2025 ПО ПОДГОТОВКИТЕ ВО МАВРОВО Машката сениорска кошаркарска репрезентација на...

Праќајте творби за конкурсот на „Дата песнопој“

„Дата песнопој“ – Битола распишува меѓународен конкурс за: • необјавена збирка песни; • необјавен роман; • необјавена збирка раскази; • необјавена книга за деца. Делата треба да ги исполнуваат...

Разиграни стихови за деца во „Брзозборливо“

Од творештвото на писателката Снежана Паноска „Брзозборливо“, „Зајко“, „Нишалка“, „Слонче“, „Подарок“, „Есен“, „Прваче“, „За мама“, „Сонце“, „Желна“ и уште шеесетина други песнички се дел од...

Свети Климент учеше: Тргај се од злото и прави добро!

Етика за млади Најзначајната етичка личност во нашата историја е Свети Климент Охридски, кој живеел пред единаесет столетија. Тој голем проповедник и наставник, писател и...

Серија сликовници со кинески народни приказни

Во издание на „Македоника литера“ „Македоника литера“, во копродукција со кинескиот издавач „Делфин букс“ од Пекинг, НР Кина, деновиве публикува серија со сликовници со кинески...

Со шегите најдобро се штити растењето

Балкански писатели за деца во „Колибри“: Љубивое Ршумовиќ Денеска во рубриката „Балкански писатели за деца“ во „Колибри“ ќе ви претставиме дел од творештвото на познатиот...