Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25597)

Кошаркарските надежи пред нов предизвик

Македонија е во групата Д, заедно со Шпанија, Грција и Црна Гора. Сите селекции од четирите групи ќе играат во осминафиналето, а за место...

Холанѓаните најмногу крадат интернет

Според податоците собрани од Глобалното истражување на потрошувачите на „Статиста“, 16 отсто од холандските испитаници рекле дека главно дома пристапуваат до интернет преку безжичната...

Три децении Премиер-лига

Работите драматично се променија од сезоната 1992/93, кога само што беше воведено правилото за враќање на топката на голманот, имало само две измени, лигата...

Mесото е сѐ поретко во германската кујна

Германија реши да се оттргне од светската потрошувачка на месо со тоа што усвои нови политики и исхрана што ќе биде на растителна основа,...

По подготовките во Маврово следува тест-мечот со Црна Гора

Условите за тренинг во Маврово се добри. Времето ни е лимитирано и затоа уште од почетокот се подготвуваме и на физички и на тактички...

Со ласерско оружје ќе ловат дронови

Системот „ХЕЛМА-П“ може да стрела со моќни ласерски зраци што ги загреваат дроновите до точка каде што тие ќе се запалат или ќе прегреат...

Сјајот на олимпизмот изложен на високи трошоци!

Доверлив ревизорски извештај предупреди на значителен ризик од пречекорувања на буџетот, велејќи дека оваа есен треба да се донесат тешки одлуки за да се...

Кина бележи раст на индустрискиот профит

Податоците за индустрискиот профит опфаќаат големи фирми со годишен приход од најмалку три милиони долари од нивните главни операции, пишува Ујанг Шиџија за „Чајна...

Светот се движи кон револуција за достоинство

Надворешната политика што ја спротивставува демократијата со авторитаризмот во манихејската борба не прави многу за да ја поправи кризата на легитимитетот предизвикана од неуспесите...

ЕУ може да му биде поддршка на НАТО во Источна Европа

Северноатлантската алијанса би можела да ги одврати можните закани од истокот ако постави вистински трајно присуство во државите на првите линии, а токму европскиот...