Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25597)

Пет домашни и три странски екипи на јубилејниот 50. турнир во...

Од 1973 година досега, вкупно 14 екипи од осум држави го однеле со себе победничкиот пехар РАКОМЕТ И годинава на отвореното игралиште „Горан Попоски-Бабец“ во Струга...

Во тренд се едноделни костими за капење

Нега и убавина Оваа сезона костимите за капење во поглед на дизајнот ги надминаа сите очекувања. Доколку трагате по нешто поедноставно, нема да го пронајдете....

„Гучи“ ја претстави чантата „аташе“ инспирирана од 1970-тите

Прогласена за најпопуларен бренд за 2022 година, зад познатата „Баленсијага“, модната куќа од Фиренца, „Гучи“, е на врвот со својата екстравагантна мода, замислена од...

Подводни дронови одат во лов на морски богатства

Компанијата „СиФерер“ разви дрон што може да најде богатство „скриено“ во морското дно. Станува збор за подводниот дрон „Сисрчер“, кој може да детектира и...

Прв концерт на Даворин Боговиќ од „Прљаво казалиште“ во Македонија

„Сцена продукција“ оваа година ќе го одбележи својот втор роденден со концерт. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави...

„Првата нота“ на Тони Зен

Раперот Тони Зен отсекогаш важел за човек што ги поместува границите и не прифаќа компромис во музиката. Пред многу години публиката го препозна и...

Јосифовски и Хусеинефендиќ во дует на „Охрид фест“

Дека музиката ги спојува луѓето доказ е соработката на двајца млади пејачи од Македонија и од Босна и Херцеговина што ќе настапат на годинешниот...

Серија сликовници со кинески народни приказни

„Македоника литера“, во копродукција со кинескиот издавач „Делфин букс“ од Пекинг, Кина, деновиве публикува серија сликовници со кинески народни приказни. Серијата содржи пет познати...

„Астерфест“ уште еднаш ја докажа својата уметничка вредност

Од 5 до 9 август, во Струмица се случи еден чудесен настан. Под мотото „Светлините на Астерот“ блеснаа филмовите на реномираните европски и светски...

„Поетско Маркукуле“ по 15-ти пат во Прилеп

Вечерва, во 18 часот, на камената бина во центарот на Прилеп по 15-ти пат ќе се одржи поетската манифестација „Поетско Маркукуле“, на која ќе...