Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25597)

„Иницијалната каписла“ за тешка европска криза само што не се активирала

Европска енергетска криза би довела не само до спирала на економски превирања и социјални тензии туку и до повторени повици за протекционизам. Земјите би можеле...

Змискиот Остров: и без змии и без војска, но со интересна...

Според античкиот грчки писател Дионисиј Перигетес, причината што островот го добил тоа име е дека, наводно, биле пронајдени змии на островот, кои биле бели...

Колку се опасни мајмунските сипаници

Од јануари до август 2022 година, во СЗО се пријавени 27.814 лабораториски потврдени случаи на мајмунски сипаници и 11 смртни случаи, од 89 земји,...

Обнова на урбаната опрема на кејот на Вардар и...

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ по налог на Град Скопје продолжуваат со реконструкција на клупите во градското зеленило. На потег од Железниот мост...

Општина Центар поставува заштитни нанофилтри во детските градинки

Од Општина Центар информираат дека започнале со поставување заштитни нанофилтри на прозорците на сите 11 детски градинки под надлежност на општината. Досега филтри се...

Само граѓаните ли треба да го стегаат ременот?!

За одбележување на 21-годишнината од рамковниот договор, предвидено е да се потрошат близу 100.000 евра, во услови кога државата и граѓаните се соочуваат со...

Формирано Собрание на млади на Град Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на младите го потпиша решението за формирање Собрание на млади на...

Македонија предолго чека вистински потег

Филозофијата и доктрината на шахот се добро да се проанализира секој можен потег, па дури потоа да се повлече. Токму оваа шаховска доктрина одамна...

Спортски вести

КОШАРКА Расел стана првиот играч во историјата на НБА чиј број се повлече во целата лига Дресот со број 6 на Бил Расел се пензионира низ...

Кадетите се на два чекора до пласман на две првенства

Македонија денеска во полуфиналето игра со Луксембург, победникот во финалето ќе се сретне со подобриот од мечот Летонија - Швајцарија, а вкупниот победник ќе...