Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25591)

Џинс и бела кошула – вечна летна комбинација

Нега и убавина Секое лето носи нови модни хитови, но белата кошула и краткиот џинс се вечна летна комбинација. Овие две парчиња облека, и за...

„Русокоса“ премиерно на филмскиот фестивал во Венеција

„Нетфликс“ неодамна го објави официјалниот трејлер за биографскиот филм „Русокоса“, базиран на истоимениот бестселер од Џојс Керол Оутс. Филмот, во режија на Ендрју Доминик, во...

„Последните денови на Ханс“ од Михајло Свидерски на бугарски

Романот „Последните денови на Ханс“ од македонскиот писател Михајло Свидерски е преведен на бугарски и објавен во издавачката куќа „Персеј“ од Софија. Младиот македонски писател...

Знаеме што се случува преку океанот, но не и преку езерото

Јани Бојаџи, филмски режисер и продуцент Првото издание на меѓународниот филмски фестивал „Преку езерото“ почнa синоќа во Стар Дојран и ќе трае до недела. Станува...

Легендарниот германски „голф 9“ заминува во пензија!?

Еден од најпопуларните компактни автомобили на светот „ФВ голф“ веројатно нема да добие свој наследник. Причина се растечките трошоци поврзани со развојот на возилото...

Направен е мал уред што ја претвора морската вода во...

Научниците од престижниот американски универзитет Технолошки институт во Масачусетс (МИТ) конструираа мал уред, со големина на актовка, тежок околу 10 килограми, кој морската и...

Фламенко-балетот „Луксуриа“ настапува за роденденот на „Охридско лето“

Со настап на фламенко-балетот „Луксуриа“, една од најспектакуларните фламенко-продукции во светот, се одбележува 62-от роденден на „Охридско лето“. Хаиме Транкосо од менаџментот на Фламенко-агенцијата...

„Фантомско стапало“ на Миневски објавен во Москва

Романот „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски излезе на руски јазик во Москва. Преводот од македонски на руски за книгоиздателството „Рудомино“ е на Олга Панкина,...

На Ибица пронaјдена слика на Пикасо во куфер

Цртеж наречен „Три фигури“ е откриен во багажот на еден швајцарски државјанин, кој сакал уметничкото дело да го однесе од Шпанија, но не сакал...

САД предлагаат закон за борба против корупцијата во Западен Балкан

Група американски сенатори од Демократската и републиканска партија го претставиле нацрт-законот чија цел е поддршка на економскиот развој, трговијата и борбата против корупцијата на...