Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25562)

Токсичните деривати на францускиот предлог

Летални деривати од Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство што треба да ги консумира македонскиот народ не се добија само на надворешнополитички план. Токсични...

Телото ве предупредува кога ви е нарушено здравјето

Медицински совет Кога здравјето е сѐ полошо, тоа не се случува одеднаш и без предупредување, како што се мисли. Нашето тело обично испраќа знаци дека...

„Сончева долина“ – место каде што се состануваат милијардерите

Инвестиционата банка Ален и компани секој јули организира традиционална финансиска конференција, во траење од една недела, на која се покануваат најбогатите и највлијателните луѓе...

Летачки хотел на иднината што не може да остане без гориво

Иднината дефинитивно ќе донесе нови стандарди, па во таа насока е осмислен и летачки хотел, кој благодарение на нуклеарната енергија ќе може да лета...

Откриени делови од авионот на творецот на „Малиот принц“

Француски нуркач успеа да го пронајде авионот на познатиот писател и авијатичар Антоан де Сент Егзипери, кој се урна во јули 1944 година, на...

Тони Зен се враќа на македонската музичка сцена

По пауза од подолго време, на македонската музичка сцена повторно се враќа човекот што пред десетина години беше еден од најслушаните изведувачи на домашната...

Џони Деп не се враќа во „Пиратите од Карибите“

Глумецот Џони Деп не планира да се врати во филмот „Пиратите од Карибите“, а тоа го потврди и неговиот портпарол. Некои американски медиуми тврдат...

Изложба на Башким Меџети во Кавадарци

Делата на ликовниот уметник Башким Меџети од Гостивар од денеска за првпат ќе бидат изложени во Кавадарци, во рамките на манифестацијата „Кавадаречко културно лето“....

„Париз: љубовна приказна“ во кината

Страст, сомнеж, бегство од љубовта. Побарајте ја личноста што ќе ја сакате. Чувства без граници и млади луѓе што бараат среќа. Францускиот режисер Жак...

Костими на субверзивни женски ликови во филмовите

Публиката ќе може да види различни рекреации на култни филмски костими што ќе опфатат различни формати и визуализации од „живи слики“, видеа и графички...