Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25562)

Светлите и мрачните страни на популарноста

Нови документарци за животите на познатите личности Документарните филмови за познати личности, од која било област, секогаш биле магнет за гледачите. Ви предлагаме неколку филма...

Пописот на населението ќе биде во октомври

Албанија Пописот на населението и домаќинствата во Албанија, кој беше одложен минатата година, поради пандемијата на ковид-19, ќе се спроведе во октомври годинава и ќе...

Неизвесна поддршката на социјалистите за новата влада на Петков

Бугарија Бугарските социјалисти, партнер во владата на заминување на центристичкиот премиер, нема да ја поддржат новата влада на Кирил Петков. Социјалистите, кои се сметаат како...

За четвртина од Србите Македонците се најблиска нација

Во анкетата, секој трет испитаник рекол дека најблиски им се Црногорците, четвртина за најблиски ги сметаат Македонците и петтина од испитаниците рекле дека тоа...

Кој колку ќе плаќа за потрошената струја

Од денеска нови цени на електричната енергија Од денеска почнува тарифната реформа за пресметка на цената на струјата со која надлежните сакаат да се поттикне...

Волонтерите – скапоцениот камен на Австралија

И етничките групи вклучуваат голем број доброволци во сите области од животот. Меѓу нив се вбројува и македонската, каде што најчесто се работи во...

Глобализацијата предизвика глобални нарушувања

Во анализата на Иво Х. Далдер и Џејмс М. Линдзи, со наслов „Последната шанса на Западот да изгради подобар светски поредок“, геостратегиските аналитичари презентираат...

Енергетската криза приоритет, проширувањето – без интензитет

Владејачката коалиција во Чешка е проевропска, но идеолошки разнолика. Европската политика никогаш не била на врвот на листата за гласачите во Чешка. Чесите имаат...

Нов парк од пет илјади квадратни метри во Ченто

Започна изградбата на нов зелен плоштад и парк во населбата Ченто, во општината Гази Баба. Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, истакна дека во согласност...

Две нови членки и многукратно зголемени одбранбени сили

Шведска и Финска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО, со што и формално ќе ѝ се придружат на Алијансата, изјави...