Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25562)

Паркинзи од една страна, урбана опрема од друга – а пешаците...

По иницијатива на градоначалникот, со поддршка на претставници од сите советнички групи од Советот, поднесено е барање за затворање на улицата Боемска 2 за...

Македонија ја совлада Хрватска

ШАХ - ЕКИПНО СП ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ ЛИЦА Македонската репрезентација ја оствари првата победа на Светското екипно првенство во шах за слепи и за...

Македонија му гостува на светскиот првак

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2023 Македонската машка кошаркарска репрезентација вечерва во Сарагоса (19.30 часот) му гостува на актуелниот светски првак Шпанија, во 5. коло...

Можни противници се познати ривали, освен Аргентина, Уругвај и Холандија

Македонија е во вториот барабан, во кој се и селекциите на Хрватска, Катар, Белгија, Португалија, Црна Гора, Бразил и на Полска. Во втората групна...

Погачар прв фаворит на Тур, кој 24-ти пат не почнува во...

Почетокот на 109-от Тур де Франс е денеска, во Копенхаген, а целта на 24 јули на Елисејските полиња во Париз. Вкупно 176 велосипедисти од...

Алпин има цел да открие конкурентна возачка за Формула 1

Одиме дотаму што мислиме дека можеме да влијаеме на начинот на кој се градат митовите и сакаме да ги разоткриеме. Идејата е да земеме...

Израелска компанија создала уред со кој се гледа низ ѕид

Техно Израелската компанија „Камеро-тех“ создала уред со кој може да се види што се наоѓа во внатрешноста на градбите. Станува збор за апаратот „хавер 1000“,...

Интернационална берза на винили во Кочани

Втората интернационална берза на винили „Кочани 2022“ ќе се одржи на 10 јули. Организаторите и овој пат подготвија богата програма. Освен понудата на плочи,...

Лара и пријателите пеат за подобар свет

Лара Трпческа, заедно со својот татко, пијанистот Симон Трпчески, и голем број пријатели што дадоа свој придонес во реализацијата на овој проект, деновиве сними...

„Последното танго“ – албум со необјавени песни на Влатко Илиевски

Песните што пред трагично заминување на поп-пејачот Влатко Илиевски, на 6 јули 2018 година, беа подготвувани за неговиот нов студиски албум, ќе ѝ бидат...