Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25552)

Пет најздрави раси на кучиња што ретко ќе ги носите на...

Според Меѓународната кинолошка федерација, денес во светот се регистрирани 355 раси, а факт е дека одредени раси се поотпорни на болести од другите. Ги...

Шест децении на врвот на светските топ-листи

Пол Макартни наполни 80 години Легендарниот музичар, текстописец и композитор Пол Макартни во неделата наполни 80 години, а само за една недела ќе биде најстариот...

Концерт на автентичното „ЛП дуо“ на плоштадот „Мајка Тереза“

Концерт на „ЛП дуо“ е закажан за 25 јуни, во 20 часот, на плоштадот „Мајка Тереза“, во организација на Културно-информативниот центар. Од 2004 година, пијанистите,...

Познати балкански пејачи на „Охрид фест 2022“

Подготовките за најновото, 29-то издание на интернационалниот музички фестивал „Охрид фест “, една година пред 30-от јубилеј, се во полн ек. На 2 септември, на...

„Лудориите на Чаплин“ во Градскиот парк

Оваа година, традиционалниот концерт на отворено во Градскиот парк, Филхармонијата му го посветува на генијалниот Чарли Чаплин. „Лудориите на Чаплин“ се закажани за 24...

Прирачник за совладување на актерството, драмското пишување и режијата

Милош Б. Андоновски, режисер и професор Учебник по предметот Драмска уметност е потребен последниве 21 година, но за состојбата сме заслужни и самите ние од...

Летен репертоар во киното МСУ

Киното МСУ ја почнува својата летна филмска програма. Од 21 до 24 јуни, љубителите на седмата уметност ќе може да уживаат во четири извонредни...

Изложба на фотографии од Ник Кејв во КИЦ

Годинешното, осмо издание на филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ ќе започне со изложба на фотографии од Ник Кејв од реномираниот српски фотограф Немања Ѓорѓевиќ....

Објавена публикацијата „Плави вјесник, 9-та уметност и земјата каде што сонцето...

Како проект поддржан од Министерството за култура, во рамките на годинашната програма за култура, излезе од печат публикацијата „Плави вјесник, 9-та уметност и земјата...

Кратки вести

Војната во Украина може да трае со години, изјави за германскиот неделник „Билд ам зонтаг“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека...