Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25552)

Може ли Брисел да ја дисциплинира Софија

БУГАРИЈА КОНТРА ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ, ДЕМОКРАТИЈАТА И ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА Меѓународното движење за човекови права (ММДЧП), кое активно работи веќе 36 години на полето на човековите права,...

Источниот сосед ќе биде, но засега е далеку од „нормална и...

Кирил Петков со отрезнувачка изјава за граѓаните на Бугарија Во амбиент на разгорени политички превирања во Бугарија, за чиј развој на настаните секако е заинтересирана...

Ледецки го освои 16-oт златен медал на СП

ПЛИВАЊЕ Ледецки (25), која е и седумкратна олимписка шампионка, според освоените златни медали од мундијалите заостанува само зад сонародниците Мајкл Фелпс (26 титули) и Рајан...

Блажевска-Еминова постави нов македонски рекорд на 100 м грбно

ПЛИВАЊЕ - СП ВО БУДИМПЕШТА Миа Блажевска-Еминова постави нов македонски рекорд на Светското првенство (СП) во пливање во Будимпешта (Унгарија), откако во трката на 100...

Македонија играше за втората бронза

ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА Одбојкарите на Македонија вчера попладне играа за третото место, против Унгарија, на фајналфор-турнирот во Европската сребрена лига во Будимпешта (Унгарија)....

Ален ќе комбинира атлетика со НФЛ

Атлетичарот од САД го истрча третиот најбрз резултат на 110 метри со пречки на сите времиња и ќе потпише тригодишен договор со НФЛ-тимот Филаделфија...

Ивановски рекордерски на 5.000 м за деветти медал од балканијадите

АТЛЕТИКА Ивановски, кој е државен рекордер во девет дисциплини, беше втор на Балканското првенство во Романија, со 13:56,59 минути, што е прв резултат за помалку...

Живот посветен на пливањето

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (236) МАРЈАН СОКОЛОВСКИ (1) Повеќе од 50 години Соколовски е присутен во пливачкиот спорт,...

Трансферите на Нуњез и на Мане се дел од еволуцијата на...

ФУДБАЛ Мане заслужува нов предизвик во Баерн, ново опкружување и повеќе пари, а Ливерпул продолжува со процесот на подобрување на тимот без премногу сентименталност. Ливерпул...

Се предлагаат правила за фудбалот од кошарката, ракометот, хокејот, ватерполото…

Ван дер Зи, директорот за аматерски фудбал во КНВБ, се надева дека промените ќе ја направат играта „побрза, поспортска, пофер и поатрактивна“ Холандскиот фудбал ќе...