Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25552)

Трговскиот дефицит со децении нерешлива енигма

Трговскиот дефицит отвора многу прашања. Зошто перманентно со децении сме во трговски дефицит? Како да му се стави точка на тој негативен економски феномен?...

Водородот станува реална опција за индустријата

Скапиот гас ја забрзува примената на новите технологии Водородот би можел да се користи во синтезата на амонијакот за производство на ѓубриво со пониско количество...

Дали животот во Македонија добива на цена

ОСИГУРИТЕЛНИОТ БИЗНИС, ЗА РАЗЛИКА ОД ГОЛЕМ БРОЈ ДРУГИ, ПОКАЖА ГОЛЕМА ОТПОРНОСТ НА КРИЗАТА Во текот на кризната 2021 година, бројот на лица што имаат осигурување...

Власта без коментар за францускиот предлог

Следните избори ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година и тоа прашање го затвораме, порача вчера премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, по...

ВМРО-ДПМНЕ почнува протестно лето

Промени мора да има. Оваа битка ја водам и за вас и за вашата поддршка секојдневно копнеам. Поддршката ќе заврши со промената на оваа...

Палавите деца не се проблем, туку нивните несовесни родители

Децата се огледало на функционалноста на едно семејство Воопшто не е мала бројката на родители што ги носат своите деца во ресторани и кафулиња и...

Во водство се последните двајца предизвикувачи на Карлсен

ШАХ - ПО ДВЕ КОЛА НА ТУРНИРОТ НА КАНДИДАТИТЕ Во првото коло, цел поен освоија Каруана и Непомнијашчи, а во второто Накамура, кој беше подобар...

Може ли Брисел да ја дисциплинира Софија

БУГАРИЈА КОНТРА ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ, ДЕМОКРАТИЈАТА И ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА Меѓународното движење за човекови права (ММДЧП), кое активно работи веќе 36 години на полето на човековите права,...

Источниот сосед ќе биде, но засега е далеку од „нормална и...

Кирил Петков со отрезнувачка изјава за граѓаните на Бугарија Во амбиент на разгорени политички превирања во Бугарија, за чиј развој на настаните секако е заинтересирана...

Ледецки го освои 16-oт златен медал на СП

ПЛИВАЊЕ Ледецки (25), која е и седумкратна олимписка шампионка, според освоените златни медали од мундијалите заостанува само зад сонародниците Мајкл Фелпс (26 титули) и Рајан...