Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25509)

Катастрофата со храна носи човечка катастрофа

Светската банка предупредува Сериозни предупредувања доаѓаат од страна на врвни светски експерти, врз основа на пресметките и анализите што ги подготвила Светската банка во изминатиов...

Има ли држава со ненадлежни институции

Во разговор со повеќе професори на темата „феноменот ненадлежност“, тие истакнуваат дека тој се појавува „кога во институциите има некомпетентни луѓе, кога тие не...

Говорот на омраза се шири како зараза

Не само во Европа туку и Македонија има доста сериозен проблем со изразен говор на омраза. Независно дали станува збор за деца, млади или...

Акроним, кратенка или код: Стоп за игрите со македонскиот народ!

Во голем дел од наративите што го подгреваа НАТО-ентузијазмот во долгогодишниот период на чекање Македонија да стане полноправна членка беше нагласуван моментот дека „сѐ...

Mусиала – тинејџерскиот „скапоцен камен“ на Баерн

Мусиала минатата сезона влезе во првиот тим на Баварците како офанзивен играч за врска со „око за додавање“ што ја раздвојува противничката одбрана. И...

Награди „лауреус“ за Томпсон-Хера, Ферстапен, Брејди…

Спринт-сензацијата Томпсон-Хера постигна историски „дабл дабл“ на ЛОИ во Токио и стана првата жена во историјата што успешно ги одбранила титулите во трките на...

Томас Милер има рекордни 11 титули

Не можете секогаш да го сфатите неговиот стил на игра, ниту можете да го измерите она што им го дава на тимот и на...

Почнува трката по трофејот, а Вилјареал и по успехот на Порто

Реал Мадрид игра за 14-та титула, Ливерпул за седмата, а Манчестер сити и Вилјареал за првиот пехар во ЛШ. Актуелниот победник на Лига Европа,...

Исус Христос е учител на човештвото

Етика за млади Ние луѓето учиме од исклучителните морални личности, чии дела и зборови се квалитетни, етички важни и влијателни. Секој човек треба да го...

Како се хранеле древните Македонци

Во спомен на писателката Ангелина Маркус (1932-2022) Описите на рајската градина и на ковчегот на Ное во Библијата како да прават попис за сѐ што...