Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25509)

Детали што прават вашиот дом да изгледа евтино

Домување За сите нас, секако, е важно да оставиме добар впечаток кај гостите што доаѓаат да го посетат нашиот дом, но некои детали во него...

Култниот „Бој Харшер“ во Скопје!

Едно од најголемите имиња на електронската дарквејв-сцена, култниот „Бој Харшер“ доаѓа во Скопје! На 14 мај, во Младинскиот културен центар, од 22 часот, ќе бидеме...

Нетфликс губи претплатници за првпат по повеќе од 10 години

Стриминг-платформата Нетфликс загуби 200.000 члена во првите три месеци од оваа година како резултат на растот на цените во САД и Велика Британија, како...

Научниците сакаат да го истражат Уран

Еден од приоритетите на научниците во истражувањето на вселената е мисијата до Уран. Досега, сонди испратени од Земјата ги „посетија“ Марс, Венера, Сатурн, Јупитер...

Доколку застанеме на страната на природата, застануваме во своја одбрана

Климатските промени допрва ќе бидат предизвик за човештвото и за обезбедување храна, затоа мудро е новите генерации да ги учиме како се произведува храна,...

Енергетичарот Роберт Голоб е новиот кандидат за премиер

Словенија Потенцијалниот нов премиер на Словенија, Роберт Голоб, направи успешна кариера како извршен директор во енергетскиот сектор. Овој 55-годишен стручњак, во времето на словенечката влада...

Нема дефицитарни производи кога има суфицит на снаодливост

За време на викендите, купувачи од Македонија и од Бугарија „пустошеле“ низ српските продавници на југот на Србија, а причина за тоа е добрата...

Договорното производство ќе ги врати земјоделците на нива

Состојбата во земјоделството, според инволвираните, не може да се надмине прекуноќ, ниту, пак, да се реши само со одлука за поттик на домашното производство....

Предизборни плукања и политички блуења

Прашањето што се наметнува е дали тој високодемократски западен свет, кој на предизборните дебати секогаш нудеше решенија и визии за проблемите, почна да поприма...

Свадба без црковна венчавка не е свадба

Забележано, ненапишано Македонскиот бренд „Галичка свадба“ годинава ќе се одржи по 48. пат, од 15 до 17 јули, а кои ќе бидат зет и невеста,...