Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25495)

Македонците без пораз во 10-то коло

Цел поен освоија Златков, Михов и Мифтари, а ремизираа Ристески и Велески ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Петтемина македонски претставници имаа успешен настап во 10-то (претпоследно)...

Лазаров го скрати списокот на играчи за баражот со Чешка

РАКОМЕТ Селекторот и капитен на машката сениорска репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го скрати првобитниот список од 35 ракометари на 23 (во кои има шест...

Рекордна гледаност на четвртфиналните натпревари

Осумте четвртфинални натпревари во женската Лига на шампионите ги гледале 180.846 гледачи, што е историска бројка, не само за ова натпреварување туку и за...

Ливерпул и Манчестер Сити со предност пред реваншите

Двата англиски тима, Ливерпул и Манчестер сити, забележаа важни победи, над португалска Бенфика на гости, 3-1, и над шпански Атлетико Мадрид дома со 1-0,...

Во чиј интерес е бракот помеѓу статистиката и политиката?!

Дека пописот не е идеално спроведен, сосема е јасно. Несредените евиденции, пред сѐ во матичните служби, што безброј пати беше и потврдено со конкретни...

Пописот за сѐ, само не за статистика

Фактот дека ДСЗ бришел, додавал и преместувал, врз основа на регистри како здравствено и пензиско осигурување, данок и слично, како и глупавите грешки во...

Пандемиската обнова треба да се гради и врз зелениот консензус

Иако украинската криза ги полни насловните страници на светските медиуми, сепак ковид-19 продолжува да предизвикува социоекономски хаос низ целиот свет. Пандемијата однесе повеќе од...

Какви поуки можат да извлечат демократиите од пандемијата

Повеќе од две години ковид-19 одземаше животи, ја уништуваше егзистенцијата, ги нарушуваше секојдневните рутини и доминираше во политичката дискусија низ целиот свет. Како што...